STP(Spanning Tree Protocol)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
STP(Spanning Tree Protocol)

Spanning tree protokol,gereginden fazla fiziksel bağlantıya sahip ağlarda,herhangi bir LAN segmenti (çarpışma etki alanı)arasında sadece tek bir aktif bağlantı kalması için bazı portları bloklar.STP kullanıldığında çerçeveler döngüye girmez ve bu

latecollision Guest

Arrow STP(Spanning Tree Protocol)

Spanning tree protokol,gereginden fazla fiziksel bağlantıya sahip ağlarda,herhangi bir LAN segmenti (çarpışma etki alanı)arasında sadece tek bir aktif bağlantı kalması için bazı portları bloklar.STP kullanıldığında çerçeveler döngüye girmez ve bu sayede LAN kullanılabilir.Ancak,ağ,çerçevelerin döngüye girmemesi için bloklanmış olan bazı bağlantıların getireceği avantajları da kaybetmiş olur.Bazı kullanıcıların trafiği,ağ boyunca daha uzun bir yol kat etmek zorunda kalır,çünkü daha kısa olan bağlantı bloklanmıştır.Bu STP nin dezavantajlarından biridir ama genede STP kullanmak faydalıdır.Çünkü çerçeveler belirsiz bir şekilde döngüye girseydi,LAN hiçbir şekilde kullanılamaz hale gelirdi.STP yedek LAN lar inşa etmemize yardımcı olur.
    STP algoritması her switch portunu bloklama yada iletim durumlarından birine getirir.İletim durumundaki portların,etkin STP içinde bulundukları düşünülür.İletim portlarının tümü çerçevelerin gönderildiği tek bir yol yaratır.Switchler,iletim durumunda olan portlarından çerçeve alabilir ve çerçeve gönderebilirler.İletim durumunda olmayan yani bloklama durumunda olan portlardan,çerçeve gönderilemez ya da alınamaz.

STP protokolü Switchler arasından bir tanesini hakim seçer ve diğer switchlerin portlarını kapatır ve hakim seçtiği switch üzerinden iletişimi kullandırır.

STP nin karar verme aşamasında kullandığı paketler BPDU paketleridir.BPDU paketi 35 byte dır.2 saniyede bir hello paketi atılır.
    STP broadcast stromların(broadcast fırtınaları) oluşmasını da engeller.

SPANNİNG TREE PROTOKOL ÜN AŞAMALARI

DİSABLE = Admin tarafından kullanılmayan port tur.

BLOCKİNG= STP tarafından kullanılmayan port.Aldığı unvan non-designated port tur.

LİSTENİNG= BPDU mesajları alır ve diğer portlara yönlendirir.Ancak BPDU paketlerini açıpta okuyamaz.
    LEARNİNG =BPDU mesajını alır,yönlendirir ve okuyabilir.

FORWARDİNG=BPDU mesajlarını alır,yönlendirir ve okuyabilir.Ayrıca Frame leride alır,okur ve yönlendirir.
    Konu latecollision tarafından (22.04.2009 Saat 01:24 ) değiştirilmiştir.

leventxxx isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Switchlerin açılış sırası

Hocam burda switchlerin açılış sırası burda önem arz ediyormu?

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

hayir onem arzetmiyor.

+ Konuyu Cevapla