Metro Ethernet için Router ve Switch
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Metro Ethernet için Router ve Switch

Selamlar, 500mbit'lik toplam band genişliği olacak bir Metro Ethernet bağlantısı için (G.shdsl'lerin toplanacağı) ne önerirsiniz? öncelikle bir Router' mi yoksa Switch mi daha iyi olur? model önerileriniz nelerdir?

ciscoturk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Cisco-TTL - RSS Bot

Standart Metro Ethernet için Router ve Switch

Selamlar,

500mbit'lik toplam band genişliği olacak bir Metro Ethernet bağlantısı için (G.shdsl'lerin toplanacağı)
    ne önerirsiniz?

öncelikle bir Router' mi yoksa Switch mi daha iyi olur? model önerileriniz nelerdir?

Standart Router'mi Switch mi

cevaplarınız için teşekkürler. ben aslında böyle durumlardaki genel yaklaşımı öğrenmek istemiştim.
    L3 switchler'le birçok router özelliğini barındırıyor. özel olarak incelemedim. ama sonuçta iş bir ethernet bağlantısına gittiği için neden router alalım ki diye düşündüm.

şundan dolayı router olmalı gibi öneri varsa çok iyi olur. tahminleriniz doğru, 200+ farklı bağlantı noktası olacak.
    switch alacaksak bu iş için ne uygun olur bilemiyorum. sonuçta böyle bir yapıyı bağlayacağınız switch sağlam olmalı. 6500 serisi bu anlamda iyi ama birçok yönden gereksiz yatırım gibi duruyor. ama power supply yedekliliğini geçersek, supervisor vs yedekliliği alt seviyelerde yok.

Standart Re: YNT: router'mi switch mi

<pre>Merhaba,

Bu secim biraz da kullanilacak teknolojilere gore degisir, sadece L3 baglantisi saglansin isiyorsaniz c3750 gibi bir switch isinizi gorebilir. Ancak Vpn, dmvpn,qos, dynamic routing gibi teknolojileri kullanmayi dusunuyorsaniz bir router daha iyi olacaktir. c7200, asr1000 serisi bir yonlendirici ile hem MetroE sonlandirabilir, hem de yonlendirmeyi yapabilirsiniz.

Engin Budak

Standart RE: YNT: router'mi switch mi

<pre>Merhaba;

Sistemi kurmak kadar gözlemlemek up/down sorunlarında bilgi alabilmek ve sonraki zamanda kapasite ihtiyaçlarını ölçümlemek üzere trafikleri grafiklendirmek ve geriye dönük 1 ay 2 ay vb. zamanları değerlendirmek isteyeceğiniz durumlar olacaktır.

Bunlar için FLOW, SNMP, SLA, OSPF, BGP, PBR, HSRP, QoS vb. gibi bir çok özelliğin olduğu, yapınızda bunlardan birinin olması ile kritik iş akışlarının yönetilebileceği, sizin işinizi kolaylaştıracak aynı zamanda endüstri standardında iş yapmanızı sağlayacak özelliklerden hangilerine ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekmektedir.

Örn;

- switchlerin bir cok modelinde default flow desteği yoktur, flow kartı gibi ürünler almanız gerekebilir ek olarak trafiğinizin detayını görebilmek için,

- bandwitdh man. Yapabilmek için gelişmiş Qos desteği içeren Router IOS u kullanmınız gerekebilir mi?

- Switchler in IOS u genellikle PBR yapmaya yeteneklidir

- </pre>

Standart Router 'mi Switch mi

Merhaba

yapı şu şeklde olabilir. merkezde cisco 4500 serisi bir l3 switch buna TT den gelen bir 500mbps internet.
    200 adet bölge dedin bu bölgelerde g.shdsl veya me hattı veya adsl bunları 500mbps me üzerinde sonlandırackasın sonrasında qos gibi işlemleride bölgelere kuracağın routerlarda yapacaksın. qos, netflow vs buradan yönetebilirsin. hatları analiz etmek istersen prtg kkullanabilirsin. dynamic routing olarakta ospf kullanırsın ve tüm bölgeler merkez dahil senin yönetiminde olmuş olur. merkezde de 3700 serisi bir router olduğunda yapı tamam olur.

--- On Wed, 6/8/11, Ibrahim Alper <ialper< at >gmail.com> wrote:

From: Ibrahim Alper <ialper< at >gmail.com>
    Subject: Re: YNT: [cisco-ttl] router'mi switch mi
    To: cisco-ttl< at >yahoogroups.com
    Date: Wednesday, June 8, 2011, 2:23 PM

Merhabalar,
    öneriler için çok teşekkürler. gerçekten aydınlatıcı oldu. Bu durumda ASR1000 gibi birşey düşünmek gerekecek.

iyi günler.

+ Konuyu Cevapla