Load Balancing Konfigurasyonu
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Load Balancing Konfigurasyonu

Merhabalar... Çalışma amaçlı uğraştığım bi konuyu simulasyonda gerçekleştirmeye çalışıyorum ama ne yazık ki başarılı olamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum... 2 router arası birbirini yedekleyen 2 hat mevcut.Gerçekleştirmeye çalıştığım ise (herhangi bir

onur_a isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Load Balancing Konfigurasyonu

Merhabalar...

Çalışma amaçlı uğraştığım bi konuyu simulasyonda gerçekleştirmeye çalışıyorum ama ne yazık ki başarılı olamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...

2 router arası birbirini yedekleyen 2 hat mevcut.Gerçekleştirmeye çalıştığım ise (herhangi bir routing protokolü kullanılmadan);

1-hatlar arasında load balancing yapmak istiyorum
    2-hatlardan biri gittiğinde tüm trafiğin çalışan hatta devam etmesi
    3-trafiği yönlendirme http trafiği 1. hattan, ftp trafiği 2. hattan gibi mesela.

3. şıkkın acl'ler sayesinde yapılabileceğini forumdaki konulardan okudum

2. şık için backup komutunu buldum ama o zaman sadece bir link çalışıyor ben 2 linkinde aynı anda çalışmasını istiyorum, multilink yapılabileceği yazıyor ama linkler farklı hızda olduğunda linkin şişmesi söz konusu.başka ne yapılabilir ?

1. şık içinde ip load-sharing per-packet komutu varmış ama tam olarak nasıl çalıştığını anlatabilecek varsa çok memnun olurum.mesela 2 interface altına da yazmak gerekio mu yoksa birine yazılması kafi mi? routing protokolü kullanılmadan başka bir çözüm bulunabilir mi?

yardımcı olursanız çok sevinirim... şimdiden teşekkürler...

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

İstediğin iki şey birbirinden farklı şeyler , load balancing mi istiyorsun yoksa farklı trafik tiplerini farklı yollardan kullanmakmı öncelikle buna karar vermen gerekir

Load balancing için iki farklı default route u aynı metrikle yazarak yapabilirsin
    örnek olarak
    ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 Serial1/0 10
    ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 Serial1/1 10

Trafikleri yönlendirmek içinde NBAR kullanmak pratik olur (acl ile de yapabilirsin)
    class-map ler ile trafik tiplerini seçebilir , bu class-map lari route-map lerde toplayıp interface lere uygulayarak trafikleri istediğin yollardan sağlayabilirsin
    Mr.google knows everything , ask to him...

teşekkürler...
    yapmak istediğim aslında hattın yedeklenmesi ama boş durmasındansa load balance yapsın. ama hatların bandwidthleri farklı olduğundan load balance yaparkende sature olmamaları gerekiyor.
    static route yazıp sonuna permanent ekleyince asıl istek çözümleniyor gibi ama sature olma riskini ortadan kaldırmak için acl yazmayı düşünmüştüm.
    gerçi acl yazınca da down olan hattın üzerinden geçmesine izin verilen paketler diğer hattan geçemicek.

biraz kafam karıştı galiba :D

mbaybarsk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Statik Route ile farklı bant genişliklerinde Load Balancing yapamazsın bildiğim kadarıyla. routing Protokoleri olmadan yapmaya çalışmanın sebebi ne?

Ek: Route ları permanent yapman aynı zamanda hatların yedekliliği açısından iyi olmayabilir bence.
    Konu mbaybarsk tarafından (16.09.2009 Saat 17:16 ) değiştirilmiştir.

protocolsüz nasıl yapabileceğimi merak ettim daha yeniyim network konusunda ve illaki protocol koşturmaktan başka yollarlada yapılabilir die uğraşıyım dedim.
    load balance tan vazgeçtim :D sadece hattın yedekliliği konusunda uğraşıyorum şimdilik.
    track yaparak bişeyler becerebilirim die düşünüorum şimdilik hat down olunca çalışıp up olunca çalışmayan bişeyler becerebildim. inş adam gibi de çalıştırıcam

kozalak isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

protokol kullanmadan yapmak için kullandığın donanımın bunu desteklemesi gerekiyor. routerlarda var mı bilmiyorum ama firewalll larda var diye biliyorum bu özellik. iki hattı kendisi load balanca olarak çalıştırabiliyor.

+ Konuyu Cevapla