TDM Nedir - Time-Division Multiplexing (TDM)
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.
TDM Nedir - Time-Division Multiplexing (TDM)

TDM Şebekesi TDM Kiralık Hat Nedir? Türk Telekom iletim altyapısı üzerinden noktadan noktaya bağlantı sağlayan, müşteriye özel ve sürekli tahsis edilmiş, sabit bant genişliğindeki bir bağlantı tipidir ve mesafeye göre

 1. #1
  Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1,080

  Standart TDM Nedir - Time-Division Multiplexing (TDM)

  TDM Şebekesi

  TDM Kiralık Hat Nedir?

  Türk Telekom iletim altyapısı üzerinden noktadan noktaya bağlantı sağlayan, müşteriye özel ve sürekli tahsis edilmiş, sabit bant genişliğindeki bir bağlantı tipidir ve mesafeye göre aylık sabit bir ücret ile fiyatlandırılır.

  Nasıl Çalışır?

  Kullanıcı en yakın Türk Telekom santralına bakır kablo ile modem üzerinde bağlanır. Burada çok sayıda kullanıcının bağlantısı TDM Multiplexer olarak adlandırılan bir cihaz yüksek hızlı fiber bağlantılar üzerinden karşı ucun bulunduğu santrale kadar taşınır. Karşı ucun bağlı olduğu santral ile müşteri adresi arasındaki bakır kablo üzerinden yine modem ile geçilerek karşı uca ulaşılır. Burada kullanılan modemler sadece müşteri adresi ile santral arasındaki 3-4Km’lik mesafe üzerinde çalıştığından gürültüden etkilenmez. Santraller arası bağlantı fiber ve tamamıyla digital olduğu için 64Kb altındaki hatlarda görülen performans problemleri ve kesilmeler TDM hatlarında görülmez.

  Hangi Hızlarda Çalışır?

  64Kb - 2Mb/s arası veya daha yüksek hızlarda TDM şebekesi üzerinden noktadan noktaya bağlantılar mümkün olmaktadır.

  TDM Kiralık Hat Kullanımı Yararı Nedir?

  Noktadan noktaya olması dolayısıyla paket kaybı düşük olduğundan bilginin iletilme güvenilirliği yüksektir. Bunun yanında gerçek zamanlı uygulamalar için uygun bir altyapıdır.

  Hangi Koşullarda Tercih Edilmelidir?

  TDM üzerinden kiralık hat teknolojisi;

  Yoğun ve düzenli aralıklarda veri transferi yapılacaksa,
  Güvenlik önemli bir kriterse,
  Gerçek zamanlı uygulamalar yapılacak is
  Seçilmesi uygun olan bir teknolojidir. Aksi durumda maliyet artacaktır.

  Kullanılacak cihazlar?

  Bağlı bulunan santraldeki altyapı ışığında Tellabs veya Newbridge modemler kullanılarak TDM altyapısı üzerinden noktadan noktaya bağlanmak mümkündür.

  Dünyada bilgi ve iletişim teknolojilerinde gözlenen gelişmelere paralel olarak ülkemizde de bilgi işlem hizmetlerinin son yıllarda hızla yaygınlaşması ve gelişmesi, kişisel bilgisayar ve internet kullanımının artış eğilimi göstermesi, ayrıca özel ve kamu kuruluşlarının kendi veri ağlarını kurma gereksinimleri sonucunda yüksek hızlı kiralık data devresi taleplerinde önemli artışlar meydana gelmiştir.

  Newbridge TDM Şebekesi

  Türk Telekom A.Ş. ile Simko firması arasında 26.03.1998 tarihinde imzalanan iki yıl süreli sayısal data şebekesi ikmal sözleşmesi kapsamında; yurt içi ve yurt dışı düşük ve yüksek hızlı kiralık data devresi ile Frame Relay talepleri karşılanmakta ve bu hizmetler daha ekonomik, güvenilir ve en son teknolojiye uygun bir biçimde verilmektedir.

  Sayısal veri şebekesi kapsamında; başlangıçta 61 il merkezine 213 adet, toplam 3500 port kapasiteli "Newbridge" TDM node’u kurulmuştur. Daha sonraki aşamalarda ise gelecek abone talepleri doğrultusunda söz konusu TDM (Time Division Multiplexer) şebekesinin tüm illeri kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

  Tellabs TDM Şebekesi

  Turpak şebekesinin altyapısını hızlandırmak ve bekleyen kiralık veri devresi taleplerini karşılamak amacıyla 1996 yılının ikinci yarısında Netaş firmasından temin edilmek suretiyle kurulmaya başlanan DXX tabanlı Tellabs TDM şebekesindeki port ve trunk tıkanıklığını gidermek ve Şebeke Yönetim Sistemi dahil tüm şebekeyi revize etmek amacıyla Netaş firmasıyla 12.11.1998 tarihinde iki yıl süreli sayısal data şebekesi ikmal sözleşmesi imzalanmıştır.

  Bu sözleşme ile mevcut şebekede 1100 port kapasitelik artış meydana gelecektir. Sözkonusu şebekede, 1999 Şubat ayı itibariyle 29 il merkezinde kurulu bulunan TDM node sayısı 251'e, devre sayısı ise 1350'e yaklaşmıştır.

  Newbridge TDM sistemlerinden oluşan yeni sayısal veri şebekesinin mevcut DXX tabanlı Tellabs TDM şebekesi ile entegrasyonu sayesinde her iki şebekenin aboneleri birbiriyle görüşebilmektedir.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  irony isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  914

  Standart

  Bilgi icin cok tesekkurler Soul.

 3. #3
  latecollision Guest

  Standart

  bu faydalı açıklamalar için teşekkürler.

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok