BGP Multihoming
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.
BGP Multihoming

Merhaba , BGP konusunda tecrubesi olan arkadaslarin bir konu hakkinda fikrini almak istiyorum. Iki farkli ISP ile merkezde bulunan tek router uzerinden BGP baglantisi gerceklestiriliyor. Merkezdeki router uzerinden BGP ile

KISACAMEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart BGP Multihoming

Merhaba ,

BGP konusunda tecrubesi olan arkadaslarin bir konu hakkinda fikrini almak istiyorum. Iki farkli ISP ile merkezde bulunan tek router uzerinden BGP baglantisi gerceklestiriliyor. Merkezdeki router uzerinden BGP ile dis dunyaya anons edilen subnet ISP-1 uzerinden normal sekilde , ISP-2 uzerinden ise AS-path prepending ayari ile anons ediliyor. AS path prepending tarafinda router in destekledigi maksimum sayida as path coklama sayisi yaziliyor , fakat hala ISP-2 uzerinden inbound trafik gelmekte. BGP tarafinda inbound trafigi nasil daha iyi sekilde ayarlayabiliriz ? ISP-2 tarafindan inbound trafiginin gelmemesini nasil saglariz ? Gerci senaryonun bir sonraki asamasinda PBR + NBAR ayarlarini birlikte kullanarak LAN tarafindan dis dunyaya dogru yaratilan ornegin p2p trafiginin , ISP-2 uzerinden cikmasini saglayip senkron olarak ayni ISP-2 linki uzerinden geri donus trafiginin gelmesini saglamaya calisacagim ama o nasil olacak su an netlestiremiyorum.

Burak Dikici

ercanusa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

İyi günler,
    Sanırım yaptığınız confiği paylaşırsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.Bu şekilde olası problemleri sayarak bir sonuca ulaşılamaz diye düşünüyorum.

Standart re: BGP Multihoming

Merhaba ,

Asagida , ip adreslerini ve as numaralarini degistirerek konfigurasyonu belirtiyorum.

router bgp 100
    bgp log-neighbor-changes
    neighbor 2.2.2.2 remote-as 222
    neighbor 2.2.2.2 description ISP_2
    neighbor 1.1.1.1 remote-as 111
    neighbor 1.1.1.1 description ISP_1
    !
    address-family ipv4
    no synchronization
    network X.Y.0.0 mask 255.255.0.0
    neighbor 2.2.2.2 activate
    neighbor 2.2.2.2 route-map AS_path_prepend_for_ISP2 out
    neighbor 2.2.2.2 filter-list 10 out
    neighbor 1.1.1.1 activate
    neighbor 1.1.1.1 route-map UPDATES_FOR_ISP1 in
    neighbor 1.1.1.1 filter-list 10 out
    no auto-summary
    exit-address-family

ip as-path access-list 10 permit ^$

access-list 10 permit any

access-list 20 permit X.Y.0.0 0.0.255.255

route-map UPDATES_FOR_ISP1 permit 10
    match ip address 10
    set weight 100

route-map AS_path_prepend_for_ISP2 permit 10
    match ip address 20
    set as-path prepend 100 100 100 100 100

route-map AS_path_prepend_for_ISP2 permit 20

burner Guest

slm;

MeD ide set et asprepend map in icinde..

Oda ise yaramaz ise, neden boyle diyorum bagzi isp ler siz bgp attr.

degis senizde roteleri ayni yoldan basmaya devam ederler...

Ikinci yol olarak ise conditional injection bu durumlarda %90 cozum getirir..

advertise-map, inject-map, exist-map, nonexist-map...vs

eger konu hakkinda pek bilginiz yok ise:

h**p://www.cisco.com/en/US/tech/tk365/technologies_configuration_example09186a0080094309.shtml
    h**p://www.cisco.com/en/US/docs/ios/12_2t/12_2t4/feature/guide/ftbgpri.html

Iyi gunler

Merhaba ,

Merhaba ,

Benim senaryo icin MED pek ise yaramaz gorunuyor , cunku ayni AA ile iki farkli baglantim yok , iki farkli AS'e baglanti gerceklestiriyorum.

http://www.onlamp.com/pub/a/onlamp/excerpt/bgp_ch06/index3.html

Setting the MED
    The MED metric is intended to be used only between two neighboring ASes. It isn't communicated to ASes beyond the neighboring AS. For this reason, the use of the MED in balancing incoming traffic is limited to the situation where there is more than one connection between two ASes

BGP Conditional Route Injection'dan ziyade , BGP conditional advertisement'in daha faydali olacagini dusunuyorum.

Tsk.ler.

burner Guest

Slm;

Dogrudur ancak orada tam olarak med in ne oldugu aciklanmamis ve neye gore oyle soylenmis...
    BGP attr. sirasina gore... eger degisik as lerden geliyor ise ilk as path goz onunde tutulur...

http://www.cisco.com/en/US/tech/tk365/technologies_tech_note09186a0080094431.shtml

bgp always-compare-med degisik as lerdende olsa yani farkli as ler, herzaman med karsilastirilir...

Tabiki ISP configleri burada onemli olan...Bilemezsiniz isp configlerini denemek te yarar var...

AS prepending dahi isp configlerine bagli, bundan dolayi siz conditional adv yada injection ile

isp nin configlerini gecmek icin kullanirsiniz...Butun bgp inbound traffic ISP config lerine baglidir...

Iyi gunler

ercanusa isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Bence kullanıcı tarafında ne yaparsanız yapın ,isp tarafı her zaman kendi istediği şekilde routing'in dönmesini sağlayabilir.Sonuçta bgp ile istediğiniz gibi as path prepending veya med değerini değiştirin, isp tarafı bu routing'i kendi istediği şekle dönüştürüyor.Bu nedenle size tavsiyem yapmak istediğiniz config konusunda anlaştığınız isp leri ikna etmeye çalışın.

+ Konuyu Cevapla