Voip Protokolleri
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
Voip Protokolleri

Arkadaşlar VoIp ile ilgili protokollere baktım da daha çok çağrı kurulumu,sonlandırılması falan anlatılmış.Benim aasıl öğrenmek istediğim hangi protokolün daha çok kullanıldığı,diğer protokollere göre tercih edilmesinin sebebi nedir,üstünlükleri,kullanışlılığı nedir?Ayrıca bir LAN'da

rojdacetindere Guest

Standart Voip Protokolleri

Arkadaşlar VoIp ile ilgili protokollere baktım da daha çok çağrı kurulumu,sonlandırılması falan anlatılmış.Benim aasıl öğrenmek istediğim hangi protokolün daha çok kullanıldığı,diğer protokollere göre tercih edilmesinin sebebi nedir,üstünlükleri,kullanışlılığı nedir?Ayrıca bir LAN'da kullanılan protokolle WAN'da kullanılan protokoller aynı mıdır,farklı mıdır?Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

(Cisconun kitabını inceledim ancak soruma yanıt bulamasım.Şayet elinizde böle bir kaynak veya link varsa bana bildirir misiniz.Şimdiden çok teşeşkkür ederim.)

Kai Geek Guest

Standart re: Voip Protokolleri

merhabalar,
    ICMP ve ARP agirlikli olarak kullanilan protokollerdir. Bilgidiniz gibi voip teknolojisi;

ip uzerinden ses iletisimini saglamayi amacladigi icin TCP/IP protokol ailesine de ihtiyac duyar.

Cumhur / Yahoo Guest

Standart RE: [cisco-ttl] VoIP'te kullanılan protokolün farkları nelerdir??(Acill yardımmm lütfen)

Merhabalar,

Sordugunuz soruyu net anlamasam da.
    VoIP -> H.323. ve SIP 'ten bahsedersek ses RTP paketleriyle tasinir. RTP paketi de UDP protokolunu kullanir.
    Lan ve Wan tarafinda ozellikle trafik gereksinimine gore codec vs secimi yapilabilir. FR'da VoFR yada VoIP over FR kullanilabilir.

taylanesen Guest

Standart re: Voip Protokolleri

Cisco Press in Voice Over IP Fundamentals diye bir kitabı var. VoIP
    konusunda bilgi edinmek icin bence ideal. Temel konularda çok
    aciklayici.

Taylan Esen

+ Konuyu Cevapla