OSPF LSA Kavramları
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
OSPF LSA Kavramları

arkadaslar bana ospf LSAs ile bilgili biraz bilgi verirmisniz ve STUB networklerle ilgili. tesekkurler basarilar.

Mehmet Mehmet Guest

Standart OSPF LSA Kavramları

arkadaslar bana ospf LSAs ile bilgili biraz bilgi verirmisniz ve STUB networklerle ilgili.
    tesekkurler basarilar.

Ali Kemal Yurtseven Guest

Standart Re: ospf

Merhaba,

Asagidaki linklerde aradigin bilgileri bulabilirsin.
    http://tinyurl.com/b38vf
    http://www.zvon.org/tmRFC/RFC1583/Output/chapter12.html

Mehmet Mehmet wrote:
    > arkadaslar bana ospf LSAs ile bilgili biraz bilgi verirmisniz ve STUB
    > networklerle ilgili.
    > tesekkurler basarilar

Haluk Alemdaroglu Guest

Standart Re: ospf

merhaba
    Aşağıda stub networkleri ve LSA ları anlatmaya çalıştım.Ama bunları şekiller yardımı ile görmeni öneririm.O zaman çok daha iyi kavrayabilirsin.Umarım bu bilgiler işine yarar.
    İyi Çalışmalar

Multi Area ospf networklerde LSA lar kullanılır.Routerların Link state databaselerini geri çağırmak için Link state Advertisement (LSA) lar yapılır.

Type 1 LSA:Router Link Advertisement (RLA):Type 1 LSA, bir router tarafından kendi bölgesindeki diğer routerlara gönderilen advertisementtir.Advertisement bağlı olduğu bölgedeki routerın link durumunu içerir.router pek çok bölgeye bağlı ise o zaman bağlı olduğu her bölge için type 1 LSA gönderecektir.

Type 2 LSA:Network Link Advertisement (NLA):Type 2 LSA, Desiganted routerlar (DR) tarafından oluşturulurlar.DR, aynı networkün parçası olan diğer routerların durumu hakkında bilgi göndermek için Type 2 LSA yı kullanır.

Type 3 LSA ve Type 4 LSA:Summary Link Advertisement (SLA):Type 3 LSA ve Type 4 LSA lar Area Border Router (ABR) lar tarafından oluşturulur.Bu ABRler bir bölgenin içinde bulunan tüm routerlara Type 3 ve Type 4 LSA yı gönderir.Bu LSA lar intra-area route ları backbone (area 0) bölgesine ve hem intra-area hemde inter-area route ları non-backbone area lara bildirir.

Type 5 LSA:External Link Advertisement:Type 5 Lsa lar Autonomous system Boundary Router (ASBR) ler tarafından gönderilir.Bu ASBR ler OSPF Autonomous sytem e dair external route ları bildirmek için Type 5 LSA yı kullanır.

Type 6 LSA: Multicast Routing için kullanılır.
    Type 7 LSA:Not-So-Stubby Area lar tarafından kullanılır

OSPF AREA
    Stub Area : bu bölgede bulunan routerlar Type 5 LSA ları almazlar.Yerine External Routelara erişmek için kullanılan bir default route alırlar.Onun için, Type 5 LSA yı işlemek zorunda olmadıklarından, Stub Area Routerlar overhead i azaltırlar.

Totally Stubby Area:Bir internal routerın işleme koymak için ihtiyacı olan LSA ların sayısını daha fazla azaltmak için, router bir Totally Stubby Area olarak konfigüe edilebilir.Type 5 LSA ları almamasına ilaveten bir totally stubby area, LSA summary lerinide almaz.
    totally stub area Ciscoya hastır.Başka cihazlarda uygulanamaz.

Not-So-Stubby Area (NSSA):Bir stub area gibi, bir not-so-stubby area da Type 5 LSA ları almaz.Bununla beraber, sınırlı kaynakta, external routeları belirtmek için ihtiyacı vardır.Öyle bir durumda NSSA yararlıdır.NSSA Route Redistribution vasıtası ile external route ları (Type 7 LSAs) belirtir ve o zaman bu Type 7 LSAs lar Type 5 LSAs lara çevrilir.

Mehmet Mehmet wrote:
    arkadaslar bana ospf LSAs ile bilgili biraz bilgi verirmisniz ve STUB networklerle ilgili.
    tesekkurler basarilar.

Mehmet Mehmet Guest

Standart OSPF Kavramları , Stub , LSA , DR , BDR , ASBR , ABR , Nedir

arkadaslar gönderdiginiz yazi ve linkler icin cok tesekkurler. bana bu konuda cok yardimci oldu. problem kalmadi.

basarilar...

gandalf_3466 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Sayin Haluk Alemdaroglu verdiginiz aciklayici bilgiler icin cok teskkurler

e-mky Guest

slm arkadaşlar çok açıklayıcı olmuş ama benim sormak istediğim bir soru var, asbr routerı area border routerımı oluyor ,
    BR, ASBR, hangi router border hangisi bu kavramlarıda açıkllayabilrmisniz.

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

Abr ; lsa type 3 generate eden router yani ; farklı areaları area 0 uzerınden diğer routerlara taşıyorsa Area border router diyoruz.

Asbr ; Lsa type 3 yada Lsa Type 5 generate edebilir , bu da demek olurki ,

Asbr aynı zamanda Abr olurken , Type 5 lsa uretmesi (Yani farklı protokolleri ospf'e ogretiyoruz ;
    yada farklı Ospf processlerini , redistribution yapıyoruz ) ile ASbr router oluyor.

Router'ı bir are için stub yaparsam , o areaya Type 5 lsa geçişini engeleyecek ,

totaly stub yaparam Type 3 Type 5 Lsa kesecek , bunları yaptığımda ,

Abr tarafından stub yada totaly stub yaptığım komşumada default route inject ederim.

Kolay Gelsin

e-mky Guest

Hocam saol güzel açıkladın. Cumhur hocaya derste sorcaktım ama sen önce yetiştin :)

Redox isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Peki stub area yaptığım da lsa 5 paketlerinin geçmesini engelleyerek route summarization yaparak default route üreticek ve area 0 içerisine default route göndericek. tottaly stub yaptığım zamanda lsa3 ve lsa5 paketlerinde aynı summarization'i yapıcak. Bu kısım ok.

Ama halen kafamda NSSA ve No so tottaly stub area konusunda soru işaretleri var. Bunu da biraz açabilirmisiniz mümkünse.

NSSA'nın kafamda oluştuğu şekil şu şekilde: redistribution ile lsa7 ile route alıyorum. NSSA yaptığım zaman ABR'de lsa7 - lsa5 e çevrilerek area 0 a aktarılıyor. Eğer bu mantık doğruysa nssa yaptığım zaman bir summarization gerçekleşmiyor sadece lsa tipinde değişiklik gerçekleşiyor.

Kafamda oturmamış sadece hayalimde canlanan kısmı bu şekilde.

Teşekkürler,
    Konu Redox tarafından (28.05.2009 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.

burner Guest

Slm;
    Addition....Opaque LSA lar, Ospf in gelecek tech icin gelistirilmesi icin ayrilmistir..

Direk ospf tarafindan kullanilabildikleri gibi, indirect olarak kullanilarak ospf informationunu butun ospf domainine gondermek..Link state databasesini kullanir..

LSA Type 8: ipv6 icin ve sadece link local dir yani link disina cikmaz..

(ospfv3), o link uzerindeki link local informationunu ve o link uzerindeki ipv6 addreslerini listeler..

OSPF ve BGP Internetworking de kullanilir.

LSA Type 9: OSPFv3 lsa type, stub prefixlerini ve transit networks link state ID si icine..

LSA Type 10: Bu Lsa typesi icinde diger routerlerin advertise ettigi information, hatta routerin anlayamadigi extra information...Traffic engineerin de kullanilir extentionlar icin..
    Kisaca bildigimiz ospf informationlarindan daha fazla yada extra info almak icin kullanilir.. mesela Mpls

LSA Type 11: LSA 5 e benzer, yani butun heryere flood edilir, stub arealar haric...

Iyi gunler

+ Konuyu Cevapla