GPRS Modem, VPN
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
GPRS Modem, VPN

anladim, o zaman soyle yaparsak: advserv ustunde cift ethernet var, 662 internete digeri intranete bakiyor, ama baglanilacak makina yerel agdaki baska bir bilgisayar degil, advserv e baglanilacak. o zaman vpn'de

Ozgur Erdogan Guest

Standart GPRS Modem, VPN

anladim, o zaman soyle yaparsak:

advserv ustunde cift ethernet var, 662 internete digeri intranete bakiyor, ama baglanilacak makina yerel agdaki baska bir bilgisayar degil, advserv e baglanilacak. o zaman vpn'de internete bakan 662'nin baglandigi ethernete gelirsem advserv ustundeki dosyalara erisebilirim, yaniliyor muyum?

Selçuk Hüner <[email protected]> wrote:
    v\:* {behavior:url(#default#VML);}o\:* {behavior:url(#default#VML);}w\:* {behavior:url(#default#VML);}.shape {behavior:url(#default#VML);}st1\:*{behavior:url(#default#ieooui) }
    Pekala

1. yöntem diyelim.

Client VPN yapıp adv server�a bağlandı. Localde çalışır gibi PPTP bağlanıp çalışabiliyor.

Bu sırada client ve server arasındaki DB nin trafiği önemli. Çok yüksek data transferi

gerkiyorsa gprs upload ve download için yeterli gelmeyecektir.

2 yöntem diyelim.

Adv serverın yanına 1 adet Application mode Terminal server kurulup clientlar

Reel IP ile ( isa server üzerinde gerekli setler yapılıp) bağlanılması sağlanır.

Birde adv server üzerinde kaç Ethernet var ?

2 ethernet var ise biri external (662 HW ) ye bağlı

Diğeri switch ve local networke bağlı ise o zaman 662 üzerindeki vpni kullanmanın hiçbir yararı olmaz.

Tek Ethernet var ise 662 yi konfigure edip clientların vpn yapması sağlanıp yine ts ile programı çalıştırmaları mümkün olacaktır.

Çok zor bir konu olmasada dikkatli düşünülüp doğru karar verilmesi gereken bir konu.

---------------------------------

From: Ozgur Erdogan [mailto:[email protected]o.com]
    Sent: Tuesday, October 26, 2004 2:37 PM
    To: Selçuk Hüner
    Subject: RE: [cisco-ttl] gprs modem ustunden vpn

Topoloji belli fakat topoloji uzerindeki mekanizma konusunda soru isaretleri var; yani sorun topolojinin nasil isletilmesinin daha uygun olgu ve nasil yapilacagi; ayrica su anda w2kpro:zyxel - vpn hakkinda [url]http://www.zyxel.com/support/supportnote/P662HW/index_f.php[/url] su linkteki konfigurasyonunu calisiyorum. her turlu oneriye acigim, tesekkurler...

sunucu istemci

w2kadv.ser---isa2k----adsl/662hw***internet***gprs modem-------w2kpro

(ag surucusu (run'lara

uzerinde erisen

run'lar) yazilim)

Selguk H|ner <[email protected]> wrote:

Vzg|r bey bu konu grupta tart}~}lmayacak kadar uzun ve derin.
    ~u an tamda bvyle bir sistem |zerinde gal}~}yorum.

K}smende olsa benzer vzellikte.

Yard}mc} olmaya gal}~}r}m. Ama anlad}p}m kadar} ile networkun topolojisini neye oturtacap}n}za karar verebilmi~ depilsiniz.

Vncelikle buna bir karar vermek laz}m, ~u anki network yap}s}n} inceleyerek.

Buradan yard}mc} olmaya gal}~}r}m.

From: Ozgur Erdogan [mailto:[email protected]]
    Sent: Tuesday, October 26, 2004 12:05 PM
    To: [email][email protected][/email]
    Subject: RE: [cisco-ttl] gprs modem ustunden vpn

uygulama yapilanmasi soyle:

notebookta w2k pro uzerinde calisan bir client veritabani var, bu notebook, w2k adv.ser uzerinde paylastirilmis ag surucusundeki run'lara baglanarak, kendi uzerindeki veritabani uygulamasini calistiracak.

haberlesme kismi ise:

sunucu istemci

w2kadv.ser---------isa2k--------adsl/662hw**********internet********gprs modem-------w2kpro

(ag urucusu (run'lara

uzerinde run'lar) erisen

yazilim)

benim sorum ise soyle:

simdi, yukaridaki yapinin icinde istemci tarafindaki yazilim ile sunucu tarafindaki ag surucusunu konusturmak icin w2k pptp, L2tp veya L2tp/pptp ile mi vpn, 662hw uzerinden mi vpn, yada w2k terminal services mi yapmam gerek?

L2tp ve L2tp/pptp de guvenlik daha iyi saglaniy}or bildigim kadariyla fakatr bu dolayisiyla hizi bir miktar etkileyebilir diye dusunuyorum?

ayrica, ts calistirmak icin vpn baglantisi da sart mi tam olarak bilmiyorum?

istemci tarafinin sunucu tarafindaki run'lari kullanabilmesi icin bir sekilde vpn kurulmasi yeterli olacak mi?

vpn, tcp/ip bazinda TS ise uygulma bazinda haberlesme sagladigi icin gprs ustunden ts kurulmasi bantgenisligi kullanimi acisindan performansli olur mu?

vpn istemci-sunucu icin yeterli ve dogru secim diyelim: w2k pptp icin w2kadv.ser. "routing and remote access" ayarlarini ([url]http://techrepublic.com.com/5100-6268-1032135-3.html[/url]) e gore yaptim, isa2k ustunde "network configuration" da "allow vpn client connections" ayarini aktive ettim.

sonucta olmadi, fakat arkadasin gonderdigi zyxel linkine bakiyorum,

ne yapmam gerekiyor, vpn'i kurarsam yukaridaki yapi icin cozum olacak mi, yoksa ts'mi kurmaliyim, vpn'i nasil hallederim?

cok uzattim, vakit ayirdiginiz icin sagolun...
    Selguk H|ner <[email protected]> wrote:

Network hakk}nda biraz bilgi verirmisin. Yap} itibar} ile

Ve VPN nerede sonlanacak.

662 HW |zerinde VPN IPSec ile mi ? W2k |zerinde PPTP ilemi ?

From: Ozgur Erdogan [mailto:[email protected]]
    Sent: Sunday, October 24, 2004 2:26 PM
    To: [email][email protected][/email]
    Subject: [cisco-ttl] gprs modem ustunden vpn

herkese merhaba,

gprs modemli w2k pro ustunde calisan notebook terminallerden zyxel 662hw ile adsl ustunden nete cikan w2k advanced server+isa server 2k'ya vpn baglanti yapilandirmasi icin yardima ihtiyacim var.

Serdar CANER Guest

Standart Pix - CheckPoint VPN

Merhaba,

Pix 515 ile CheckPoint NG AI arasinda DES veya 3DES ile VPN baglantisi
    gerceklestiremiyorum. CheckPoint 4.1 ile DES algoritmasi ile
    calistirabiliyorum.
    Ancak NG AI Enterprise version ile calistiramadim.

Bu uygulamayi yapmis olan bir meslektesim var ise PIX konfigurasyonu
    paylasirsa veya
    ozel bir uygulama yapmis ise bu bilgileri paylasirsa sevinirim.

Tesekkurler.

*Suat Serdar CANER*

Netus Bilişim ve Danışmanlık Ltd. Şti.

1362 Sok. No:47/301-401 Çankaya - İZMİR

Tel : 0232 441 99 75 - 76 / 466 21 13

Faks : 0232 441 99 83

GSM : 0555 523 52 00

E-mail : [email][email protected][/email] <mailto:[email protected]> Web:
    [url]http://www.netus.com.tr[/url]

+ Konuyu Cevapla