Cisco Aironet BR500 (BR500-E) - Wireless Access Point
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Aironet BR500 (BR500-E) - Wireless Access Point

Merhaba Kampüsümüz ile şehir merkezindeki Tip Fakultemiz arasinda wireless Cisco Aironet BR500 (BR500-E) - Wireless Access Point bridge kullaniyoruz, versiyonu V8.65.2, antenler canak seklinde. Mesafe kus ucusu 12 km. ve

A.Murat BAYRAM Guest

Standart Cisco Aironet BR500 (BR500-E) - Wireless Access Point

Merhaba
    Kampüsümüz ile şehir merkezindeki Tip Fakultemiz arasinda wireless Cisco Aironet BR500 (BR500-E) - Wireless Access Point
    bridge kullaniyoruz, versiyonu V8.65.2, antenler canak seklinde. Mesafe kus ucusu 12 km. ve yaklasik 1 km. kadar Vangolu uzerinden geciyor. Gozle gorulemese de antenler birbirlerini gorebiliyorlar, arada engel yok. Topolojik olarak ayni yukseklikte oldugu soylenemez, tahminimce 20-30 m. kadar fark olabilir.

4 yil once kurdugumuzda ping ile align yapmaya calismistik. Ping cevabi 3 ms civarinda sabitlenince tamam oldugunu dusunmustuk, gecen hafta strength test ile karsilikli ince ayar yapmaya calistik, sinyal seviyesi ve kalitesi iki kati kadar
    yukseldi ancak yine de tatmin etmedi. Bir de hic stabil degil, client deger araliklari yaklasik olarak soyle (root'un In-Outlari asagidakilerin tam tersi);

Strenght In: 81-82 dBm %25-30
    Strenght Out: 77-79 dBm %29-33

Quality In : %35-60
    Quality Out : %40-60

Rates ve Basic Rates karsilikli onceden 1_11 idi, 2_11 olarak ayarladim hiz farketti. Birkac sefer otomatik frekans almasini sagladim en iyi 1422'de sonuc aldim. Tip tarafinda trafigin olmadigi zamanda Multicast test yaptigimda kayip yok,
    yogun trafikte %3-5 civarinda kayip oluyor. Yogun trafikte 500 civarinda pc internete cikiyor.

Yeterince bilgi verdim mi bilmiyorum, sorularim sunlar;
    1. Yukaridaki degerler sizce normal mi?
    2. Daha iyi verim ve stabilite icin ne tavsiye edersiniz?
    3. Antenlerin topolojik olarak ayni seviyede olmasi gerekiyor mu?
    4. Rates ve Basic Rates ne olmali? 2_11 2 ile 11 mbit arasi herhangi bir deger
    midir yoksa ya 2 ya da 11 midir?
    5. Farkli frekanslarda neden kalite degisiyor?
    6. Configuration-Radio menusu altinda World (on/off) diye bir secenek var, su an
    off, bu ne ise yarar? (yanlis hatirlamiyorsam eski versiyonda bu secenek yoktu)
    7. Acaba cok sey mi istiyorum? :)

Saygilarimla...

altanlermi Guest

Standart re: Cisco Aironet BR500 (BR500-E) - Wireless Access Point

Merhaba,

Kullandığınız antenler (tip, dBi) ve anten cıkış güçleri (dBm) hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz yardımcı olabiliriz.
    12 km az bir mesafe değil, doğru anten kullanmak ve antenleri mümkün olduğunca yukarıya monte etmek gerekir. 12 km lik bir link için antenlerinizin yerden en az 22 metre yukarıda olması gerekir (19m fresnel + 2.82m Earth Height).
    Çanak antenleriniz eğer iyi monte edilmemişlerse, anten çıkışları 7 derece civarında olduğundan, directional ayarları rüzgardan kolaylıkla bozulabilir.

Bunların yerine Parabolic grid kullanmanızı tavsiye ederim. RF kalitesi ortamdaki gürültüyle ters orantılıdır, eğer ortamdaki
    gürültü 30 dB ise 1 mbps bile zor alırsınız, fakat 20 dB lik bir Fade Margin ile en az 5.5 mbps lık stabil bir link gerçekleştirebilmeniz gerekir (varsayım : 25 dbi'lık anten ve 17.5 dBm lik anten çıkış gücü kullanarak). Bunların dışında RF kalitesini arttırmak için yapılacak en son şey güçlendirici kullanmaktır. Link hızları 1, 2, 5.5 ve 11 mbps arasında değişir.

+ Konuyu Cevapla