Private-VLAN ve VTPv1-3 aralarindaki iliski
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, artık " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle sitemizde katılıma devam edebilirsiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Private-VLAN ve VTPv1-3 aralarindaki iliski

Merhaba, VTPv1 ve v2 Private-VLAN desteklemedigi icin her bir switch de vlanlar ayri ayri yapilandirilmasi gerekiyor. Bu durumda vtp mode transparent gerekiyor. Transparent yapinca pruning in hükmü nedir? Yoktur. Official

tcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Private-VLAN ve VTPv1-3 aralarindaki iliski

Merhaba,

VTPv1 ve v2 Private-VLAN desteklemedigi icin her bir switch de vlanlar ayri ayri yapilandirilmasi gerekiyor.
    Bu durumda vtp mode transparent gerekiyor. Transparent yapinca pruning in hükmü nedir? Yoktur.
    Official Cert Guide diyorki "Be aware that VTP pruning has no effect on switches in the VTP transparent mode."

VTPv3 de ise Private-VLAN destekleniyor diyor dökümanlar.
    V3 ile primary server olusturuluyor ve bütün degisiklikler primary server de yapiliyor.
    V3 ile pruning her bir switch de ayri ayri aktiflestiriliyor.

Catalyst 6500 Release 12.2SX Software Configuration Guide - Private VLANs (PVLANs) [Cisco Catalyst 6500 Series Switches] - Cisco
    "VTP version 3 does support private VLANs, so you do not need to manually configure private VLANs on all switches in the Layer 2 network."

Buraya kadar bildiklerim/anladiklarim dogrumudur acaba?

V1 ve V2 de budurumda prunin kapali ve transparent mode kullanmak gerekiyor.

Soru: Eger bir VTPv3-Client da private vlan kullanacaksak, mode ve pruning ayarlarinin nasil olmasi gerekiyor?
    Private-VLANlar primary server da olusturulabilirmi ve client da kullanilabilirmi?
    Pruning kapanmalimi? Private VLANlar aktif olarak algilaniyormu?
    Aralarindaki iliski nedir acaba?

Yardim edebilirmisiniz?

Packet Tracer da maalesef sadece v2 olusturulabiliyor ve private vlan olmuyor (en azindan benim kullandigim version da).

Forumda aradim (MCYagli hocam aciklamistir diye düsünmüstüm :) ama bulamadim birsey.

5LoTh isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

https://www.youtube.com/watch?v=AN2OglIbksA

bu dayı vtp3 le private vlan yapılabilir diyor. bence bi izle videou anlatımı sade ve güzel.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

VTP Version 3 & MST

VTPv3 normal vlanlara ilaveten extend vlanlar ve private vlan bilgisinin de otomatik olarak diğer cihazlara duyrulmasını destekler. Burada MST veritabanınıda VTPv3 ile tutabiliyoruz bu sebeple private vlan'ları vtpv3 vlan feature altında anons etmelisin.

Private vlan'ları oluşturup o cihazı primary server rolüne çekerek pw-vlanlarını anons edebilirsin.
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

tcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Tesekkürler.

Ben bu durumu test etmem gerekiyor sanirim pruning in nasil bir etkisi oldugunu yada herhangi bir etkisinin olup olmadigini anlamak icin. Videolarda hep disabled.

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

Pruning güzel bi özellik. Gereksiz trafiği keser.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

+ Konuyu Cevapla