Cisco Sertifika Seçimi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
Cisco Sertifika Seçimi

Merhabalar; CCNP ye hazırlanan arkadaşlara bir sorum olacak, neye göre CCNP seçiyorsunuz? Neden CCSP değil mesela, CCIP ya da CCDP değil de CCNP. Bu yolu seçerken nelere dikkat ediyorsunuz, çalışıyorsanız

tergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Question Cisco Sertifika Seçimi

Merhabalar;

CCNP ye hazırlanan arkadaşlara bir sorum olacak, neye göre CCNP seçiyorsunuz? Neden CCSP değil mesela, CCIP ya da CCDP değil de CCNP. Bu yolu seçerken nelere dikkat ediyorsunuz, çalışıyorsanız tabi ki iş yerinizin istediği yükümlülüklere göre karar veriyorsunuz da, çalışmayan biri olsanız hangi yola devam edeceğinizin kararını nasıl veriyorsunuz.

Proffessional Certification adımlarındaki seçimleri nasıl yapıyorsunuz, biraz anlatabilecek bir arkadaş var mıdır ?

CCDP, CCNP, CCSP, CCIP, CCNP SP, CCVP, CCNP Wireless ??

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

once ccna ccnp sonra istedigin birisi şeklinde düşünebilirsin. Çünkü sen securitycide voip cide olsan routing bilgisine bir derecede ihtiyac duyarsın.
    www.cliguru.com

Question

Alıntı Soul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    once ccna ccnp sonra istedigin birisi şeklinde düşünebilirsin. Çünkü sen securitycide voip cide olsan routing bilgisine bir derecede ihtiyac duyarsın.
    CCNA zaten tamam. Şimdi bundan sonra kendimize yol çizerken nelere dikkat etmeliyiz, onun içindi bu sorum aslında. Geçen hafta 898 ile aldım CCNA i. Hatta ikinci sınavım diyeyim, ilkinde de 796 almıştım ama 10 gün sonraki denememle ikincide geçtim.

Şimdi asıl kafamda kurmak istediğim, bundan sonra kendimize bir yol çizeceğimize göre, nasıl devam edeceğimize ne şekilde karar vermemiz gerekiyor. Kriterlerimiz ne olmalı bunu merak ediyorum.

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Soul Hocam cevabı vermiş zaten şunu demek istemiş;

Öncelikle hangi dalda uzmanlaşmak istiyorsunuz Routing&Switching ise CCNP , Voice ise CCVP Security ise CCSP ..

Fakat CCNP herzaman tercih edilir çünkü Voice yada Security uzmanı olup Routing Switching bilginiz zayıf olursa sıkıntı yaşarsınız.

Yani seçiminiz ne olursa olsun CCNP konuları her zaman karşınıza çıkar ama siz ben Route ve Switch kısmında iyiyim zaten diyorsanız yada öğrenirim bir şekilde düşünceniz varsa o zaman Voice yada Security tercih edersiniz.

Soul Hocam kısaca yazmış ben onun demek istediğini açtım...
    Başarılar

OK. İki arkadaşa da açıklamaları için teşekkür ederim. Niyetim, işin başından kendime seçeceğim yolda bir adım atarken eksik ya da yalnış birşey yapmamak. Çünkü şu anda (CCNA sonrası) eğitim aşamasında yapılacak bir hata sonradan düzeltilemeyecek arızalar vermesine neden olabilir. Bu biraz da bir doktorun branş seçmesine benziyor. Tıp okuduktan sonra gönlünüzdeki dala ayrılmak gibi.

Vakit ayıranlar için teşekkürler.

İyi akşamlar.

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

CCNP ile devam etmek en akillicasi.
    Tum sinavlara en az 1 kitap ve ekstra lab/dokumanlarla hazirlanirsan (ortalama 3-4 ay); pass4sure gibi hilelere basvurmayip kendi emeginle gecersen; CCNP'yi aldiginda cok iyi network bilgin olur.
    Konu Fiver tarafından (11.05.2010 Saat 23:43 ) değiştirilmiştir.

Pass4Sure, TestKing gibi sorularla sertifika alan bir arkadaşım var, ama sorsanız router, switch görmemiştir, duymamıştır hayatında, sınav haricinde Yeni müfredata göre çalışılacağına göre şu anda Cisco Official Exam Guide ları dışında pek bir kitap yok sanırım. Diğer yayıncıların kitapları henüz çıkmadı heralde. Ama kaynak döküman konusunda Cisco'nun dökümanlarına diyecek yok. Noktasına virgülüne kadar herşey var dökümanlarda, şunu bulamadım diyeceğiniz birşey olmuyor pek. Lab konusunda nasıl bir çalışma izleneceğine dair fikri olan var mı? Yani CCNA de sadece NAT ve ACL için çalışıyorduk, bunun dışında bir kaç şey daha var tabi. Ama CCNP de BGP dahil herşey var. Nasıl bir lab çalışması yapıyor arkadaşlar, kursa ya da bir eğitim kurumuna gitmeden altından kalkılabilir bir ilerleme sergilenebiliyor mu? Açıkçası yaptığım iş gereği zaten network ile ilgileniyordum ama herkes gibi Win, Linux gibi OS lar üzerinde yapılacak network ayarları dışında pek bilgim yoktu. Cisco'nun dünyasına girdikten sonra yaptığımın sadece bir host'a IP vermekten ibaret olduğunu anladım. Networkün "n" sindeymişiz CCNA den önce. Bundan sonraki aşamada CCNP için döküman çalışmanın haricinde lab ortamını nasıl sağlıyorsunuz ?

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Güzel soru. Ben 4 sınavlı eski sistemde tamamladım ama yeni müfredata da kısaca baktım.
    Şimdilik belki de Official Guide olarak sadece CiscoPress kitapları mevcut, ancak yakında yeni kitaplar çıkacaktır hatta çıkmış bile olabilir. Öte yandan TROUBLESHOOT'u ayrı tutarsak, ROUTE sınav konuları BSCI ile, SWITCH sınavı ise BCMSN ile bir kaç değişikilik dışında çok benzer. O yüzden alternatif olarak birçok kitaptan çalışabilirsiniz. Sonuçta konular aynı Routing protokolleri, L2/L3 switching vb. bunlar seneler önce standardlaşmış konular.

Lab konusunda 3 alternatif var bence, tabii kendiniz çalışıyorsanız. Eğer bir kurumdan eğitim alıyorsanız onların da lab olanaklarını sonuna kadar kullanın.
    Bu alternatifleri ayrı olarak veya bir kombinasyon şeklinde değerlendirebilirsiniz.

1. Kendi lab'ınızı oluşturmak. Ekonomik L2 Switch ve Router'lar temin ederek bu 1 senelik çalışmanızda kullanırsınız.
    Yurtdışında olunsaydı ebay aracılığı ile çok rahat bir ev laboratuvarı kuralabilirdi ama Türkiye'de o kadar ucuza malzeme bulunamayabilir.
    Bunu, ayrıca bir çalışma grubu oluşturup, arkadaşlarınızla maliyeti payalaşarak da yapabilirsiniz.

2. Online olarak Rack kiralayarak. Çalışma programınızı belirledikten sonra haftanın belli günlerinde birkaç saatlik dilimlerle CCNP/CCIE çalışmalarına olanak sağlayan Rack Renting firmaları mevcut.
    Ayrıca bunu ücretsiz sağlayanlar da var. Örn: Community Lab - Packet Life

3. Dynamips/GNS3. IOS Virtualization gibi çalışan ve birçok farklı router'ın (ve bazı switch network modüllerini) IOS'unu direkt olarak çalıştıran çok yararlı bir program. Bu programı öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederim, zira profesyonel hayatta da test ve diğer amaçlarla kullanabilirsiniz.

Ben 2 ve 3 seçeneklerini kullanarak, çalışmalarım sırasında, yüzlerce farklı lab ortamı yarattım ve configure ettim. Hayal ettiğim firma topolojilerini oluşturdum, EIGRP/OSPF/BGP/IS-IS, her türlü route dist., MPLS, VPN vb. birçok konuyu GNS3 üzerinde lab'ledim. Switching tarafında hem rack kiraladım hem de GNS3'ün sağladığı temel kabiliyetleri kullandım.
    Konu Fiver tarafından (12.05.2010 Saat 12:19 ) değiştirilmiştir.

Bilgiler yeterince aydınlatıcı olmuş. Ellerinize sağlık.

+ Konuyu Cevapla