Multicast Routing (PIMSM, BSR) - Sayfa 2
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 12
Toplam 12 sonuçtan 11 ile 12 arasındakiler gösteriliyor.
Multicast Routing (PIMSM, BSR)

Selam, Multicast çok detaylı bir konu aslında. Çok kısaca özet bir tanım olarak: Multicast, bir kaynaktan çıkan trafiğin sadece belirli bir gruba gönderilmesidir. (Örneğin bir video konferans stream'in sadece o

 1. #11
  netz53281 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  19

  Standart

  Selam,
  Multicast çok detaylı bir konu aslında. Çok kısaca özet bir tanım olarak:

  Multicast, bir kaynaktan çıkan trafiğin sadece belirli bir gruba gönderilmesidir. (Örneğin bir video konferans stream'in sadece o konferansın katılımcılarına iletilmesi gibi). Buradaki temel amaç gereksiz trafikten kurtulmak. Yani bir prunning işlemi var aslında. Aynı iş unicast olarak gerçekleştirilirse trafik utilizasyonu artacak, broadcast olarak gerçekleştirilirse yine yoğun bir trafik olacak ve yayınla ilgisi olmayan client'lara da veri gönderilecek. Dolayısıyla multicast bir trafik optimizasyonu sağlar; aynı lokal networkte hub-switch değişiminde olduğu gibi.
  Multicast Layer2'de başlar. Switch'lerin multicast'ten anlaması gerekir ki, I/G biti 1'e set edilmiş olan paketler (broadcast ve multicast paketleri) sadece ilgili host'lara gönderilsin isteniyorsa bu IGMP snooping ile sağlanabilir. Multicast'ten anlamayan switch'ler hedef mac adresinde I/G biti set olan çerçeveleri kaynak hariç tüm portlarına iletirler.
  IGMP(Internet Group Message Protocol), router-to-client bir protokoldür. Bir gruba join olan client'lar (örneğin video konferans'a katılacak olan PC'ler) periyodik join ve membership report mesajları gönderirler. Router bu mesajlar sayesinde yayın almak isteyen client'lar olduğunu ve yayını bu network'e iletmesi gerektiğini düşünür. IGMPv1 ile leave mesajı yoktur, router bir süre sonra membership report mesajı almamaya başladığında o client'ın artık yayın istemediğini anlar. IGMPv2'de bu leave mesajı ile triggered gerçekleşir. Router'larda ip igmp join-group komutu daha çok test amaçlı kullanılan, router'da client simulasyonu yapmamızı sağlayan bir komuttur. Router'ın client olarak bir gruba join olmasını sağlar.
  224.0.0.0/24 multicast adresleri link-local adreslerdir. Bu adresler için TTL değeri 1 olduğundan lokal link dışına çıkamazlar. Bunlar local multicast adresleridir. Global scope, 224.0.1.0 - 238.255.255.255 aralığıdır. Bazı ayrılmış multicast adresleri iana web sitesinden öğrenilebilir. 239.0.0.0/8 aralığı da private adres aralığıdır; RFC 1918'e benzer düşünülebilir.
  Multicast Routing, multicast source ile client'lar farklı networklerde ise router'lar aracılığı ile source'a erişim için gerçekleştirilir. Firma dahilinde PIM(Protocol Independent Multicast) protokolü kullanılabilir. Global ortamda (ISP tarafında) bir multicast routing protokolü kullanılmalıdır. (MBGP, MOSPF, DVMRP(Distance Vector Multicast Routing Protocol)).
  PIM, router-to-router bir protokoldür. Routing protocol independent (MOSPF, DVMRP vb. herhangi bir routing protokolden bağımsız). Dolayısıyla ayrı bir multicast routing veritabanına ihtiyaç duymadan unicast routing table'dan yardım alarak multicast routing yapar. Sparse mode ve Dense mode olarak 2 farklı modda çalışabilir. Network'te multicast client oranı düşükse dense yüksek ise sparse mode kullanılması daha uygun olur. Dense mode kullanılırsa flood&prune yöntemi ile trafik önce tüm interface'lere flood edilir, trafik alan router'lar unicast routing table aracılığı ile trafik kaynağına giden en kısa yolu tespit eder ve diğer yolları prune ederler.(RPF check) Sparse mode ile belli bir randevu noktası vardır (RP) ve trafik o noktaya gönderilir. mtrace komutu ile multicast bir adrese trace yapılarak RPF check sonucu görülebilir.
  show ip mroute ile yayının kaynağı, yayının yapıldığı grup, geldiği ve gönderildiği interface'ler gibi bilgiler öğrenilebilir. Tabloda kaynak ve grup (S,G) şeklindedir.
  Çok detaylı bir konu, yaz yaz bitmeyecek gibi. Kısaca bir tanım yapmak istedim, umarım faydalı olur. Anlık bir yazı olduğu için, hatalı kısımlar da olabilir.

 2. #12
  MCyagli isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  565

  Standart

  Çorbada benimde tuzum olsun...

  ---


  Multicast MAC Adresi nasıl oluşturulur ondan bahsedeyim :


  Diyelim uygulama 224.0.0.10 adresini kullanıyor.

  Önce bunu bit lere ayıralım...


  11100000 .00000000.00000000.00001010


  ---

  Şimdi MAC adres nasıl oluşur ona bakalım ...

  Multicast Adresler ( Cisco)

  01.00.5E ile başlar --- ama bu 24 bittir.

  Bize 24 bit daha lazım.

  25. bit her zAMAN "0" dır. ( ?? !! :P)

  01.00.5e.0 --- geriye 23 bit lazım.

  Yukarda bit lere ayırdığımız ip adresinin son 23 bitini HEX e cevirip yazıcaz o kadar !

  01.00.5e.00.00.0A

  bitti.


  ---


  Multicasting konusu cidden önemli bir konu.

  IPV6 de Broadcast diye bişi kalmadı, iş yükü Multicast a atıldı mesela...


  Developing IP Multicast Networks - Volume I --- bu kitabı bitireyim,

  toparlayıp baştan sona bi makale yazmak lazım.
  Mehmet Ceyhan YAĞLI
  I learn, I teach
  MCyagli

+ Konuyu Cevapla

Bu Konuyu Paylaşın !

Bu Konuyu Paylaşın !

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok