CCNP End of Life
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
CCNP End of Life

merhabalar arkadaşlar geçtiğimiz hafta CCNA sınavına girdim ve sınavı geçtim. kendime çizdiğim yol'u CCNA den sonra CCNP olarak belirlemiştim ancak cisco'nun sitesinde CCNP için bir end of life süresi gördüm

cdus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Exclamation CCNP End of Life

merhabalar arkadaşlar
    geçtiğimiz hafta CCNA sınavına girdim ve sınavı geçtim.
    kendime çizdiğim yol'u CCNA den sonra CCNP olarak belirlemiştim ancak cisco'nun sitesinde CCNP için bir end of life süresi gördüm ve tereddüt içindeyim.
    sizlere danışmak istediğim konu var.
    birincisi bu end of life version yenilemesi mi? yani bu tariihten sonra bir sonraki version mu olacak yoksa CCNP devri mi kapanacak?

ikinci sorumda CCNP yerine alternatif olarak CCVP veya CCIP mi önerirsiniz?
    teşekkürler

http://www.cisco.com/web/learning/le...type_home.html

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

CCNA icin Tebrikler.
    CCNP programinin bitmesi soz konusu degil. Sadece belli araliklarla 3/4 yilda bir icerigini guncelliyorlar. Bu senenin basinda yeni bir CCNP programi sunuldu.
    2010 ortasinda eski CCNP programi bir nevi end-of-life olucak; bu eski sinavlar yayindan kaldirilicak.
    Konuyla ilgili bir konu da bu forumda mevcuttu; sizin bakmaniz gereken site burasi: https://learningnetwork.cisco.com/co...fications/ccnp
    3 sinav bekliyor sizi;
    ROUTE; SWITCH; TSHOOT

Bol sans.

teşekkür ederim @Fiver

peki end of life olmadan BSCI sınavına girip sertifikayı alsam ne gibi durumlarla karşılaşabilirim? yani mevcut sertifikam bir önceki versiyonda alınmış olsa benim için bir engel teşkil eder mi?

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Yanilmiyorsam Haziran veya Temmuz 2010'da eski CCNP sinavlarinin hepsi kaldiriliyor. 4 sinavi kimse yetistiremez bu kadar surede.
    Yeni mufredattan gir; konular ortusuyor; forumda bahsettigim konu basliginda bircok link vermistim ordan inceleyebilirsin.

teşekkürler @Fiver
    en kısa sürede bir yol çizmeye çalışacaz o zaman

piranha isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

peki sormak istedğim şey su olacak yeni ccnp de 3 sınavın konusu ile eski 4 konu aralarında fark görünmekte bu gerçek anlamında sektördeki işverenler açısından bir atrı veya eksi oluşturacak mı bizim açımızdan yanı bu adam router almış switching almış trouble shooting almış ama eskilerde sertifikada Implementing Secure Converged Wide Area Networks (ISCW) ve Optimizing Converged Cisco Networks (ONT) eğitimleri güvenlik konularını içeriyordu ve kısmen CCSP Optimizing Converged Cisco Networks (ONT) eğitimi CCIP programıylakonular içeriyor.Oyüzden CCNP de eğitim düzeyini düşmüş olarak düsünebilirler mi?? Yani bu sadece bir yorum ama ne yalan söyleyin insanın aklında soru bırakıyor!!!

salihgenc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

bence işverenlerin büyük bir çoğunluğu şu anki ccnp içeriğini de tam olarak bilmiyorlardır. aynı zamanda yukarda fiver ın söylediği gibi konularda büyük bir değişim yok. ont zaten troubleshooting konularını içeriyordu. başka bir açıdan daha bakalım. zaten iş veren iş ilanında ne istediğini belirtiyor. eğer ccnp istiyosa bilerek istiyordur. voice ci eleman arıyorsa ccvp ister zaten.

memo13 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Benim şahsi fikrim yeni CCNP nin çıkış noktası CCSP ve CCNP yi tamamen birbirinden ayırmak.Örtüşen konu kalmamasına dikkat ediyorlar.Troubleshooting sınavı müthiş olmuş.Ben çok beğendim demosunu.Routing protokollerle içli dışlı olacak biri için yeni CCNP ilaç olur.Ama eski ccnp de bulunan ISCW ve ONT sınavlarının kalkması bence kayıp.
    Diğerleri olmasada Site to Site VPN kurma,Mpls ağlarına giriş,Tacacs ve AAA konuları ISCW de var ve networkle uğraşan hemen hemen herkesin iş hayatında kullandığı konular.Keza ONT sınavında çok derin olmasa da VOIP e giriyor QoS ile paket sınıflandırma konularıda yabana atılmamalı.Yeni CCNP ne yapmış?Güvenlik ile uğraşacaksan CCSP i ye VOIP istiyorsan CCVP ye yürü diyor.

+ Konuyu Cevapla