BGP Route Problemi.
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
BGP Route Problemi.

Selam arkadaşlar bgp lab yapıyorum. EBGP config çalışmaası yapıyorum. iki farklı as oluşturdum bir biri birleri ile neighbor komutuyla anons ettim. sh bgp neighbor dediğim zaman bgp komuşuğu nu görüyorum

syslog2 Guest

Standart BGP Route Problemi.

Selam arkadaşlar bgp lab yapıyorum.
    EBGP config çalışmaası yapıyorum.
    iki farklı as oluşturdum bir biri birleri ile neighbor komutuyla anons ettim.

sh bgp neighbor dediğim zaman bgp komuşuğu nu görüyorum ama

sh ip royte dediğim zaman bgp görmeiyorum. sttaic route görüyorum.loopback interfaceleri bazen pingliyorum baznede pingleyemiyorum uuuu oluyşyuor, problem nerdedir acaba.

trunkmode isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

merhaba
    Hocam BGP (Border Gateway Protocol) uygularken neighbor ve remote-as girildiğinden
    network komutu ile anons unutulabiliyor. ben unutuyorum
    komşuluk kuruluyorsa as veya network duyurularında sorun olabilir diye
    düşündüm.çözerseniz geri dönün lütfen iyi çalışmalar.

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Keske daha detayli olarak lab'i buraya tasisaydiniz.
    Karanliga bir tahmin gonderiyorum.

Ping'de U, destination unreachable aldiginiz anlaminda.
    Aradaki router'larin IGP'lerinde bir problem olabilir, ordan kontrole baslayabilirsiniz.

shroud41 Guest

Routing table'a aynı network'ler için önce prefixe bakılır.Hangi prefix düşükse onu routing table'a aktarır.Eğer prefixler eşitse, AD'si en düşük routelar yüklenir.Static route'un AD'si BGP'den daha düşük olduğu için sadece static route'u görüyor olabilirsin.Ayrıca loopback'leri update source olarak belirtmeyi ve multihop seçeneğini düzenlemeyi de unutma.Tabi ki topolojiyi ve conf'ları göremediğim için farazi cevap veriyor gibi oluyorum ancak umarım yine de faydalı olabilmişimdir.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

neighbor komutu ile network anons edemezsin sadece komsuluk ilişkisi kurarsın network komutu ile anons edersin. sen (BGP) Border Gateway Protocol nin altında network anons ettiginden emin misin?
    www.cliguru.com

syslog2 Guest

selam şimdi cvpları gördüm,
    ilkinde network komutu ile anons etmiştim. amao zamanda yoktu, sonra network komutuile anonsu kaldırdım, network x.x.x.x şeklinde eigrp de gibi anons ediyorz. ama burda neighbor komutuda var, iki router kullandım. serial olarak bağlaı birbirine
    birinde bgp 100 diğerinde bgp 200 AS var, EBGP config yaptım,

Routing table'a aynı network'ler için önce prefixe bakılır.Hangi prefix düşükse onu routing table'a aktarır.Eğer prefixler eşitse, AD'si en düşük routelar yüklenir.Static route'un AD'si BGP'den daha düşük olduğu için sadece static route'u görüyor olabilirsin.Ayrıca loopback'leri update source olarak belirtmeyi ve multihop seçeneğini düzenlemeyi de unutma.Tabi ki topolojiyi ve conf'ları göremediğim için farazi cevap veriyor gibi oluyorum ancak umarım yine de faydalı olabilmişimdir.
    birde bgp konusu cok mu detaylı bir konu, uğpdate olarakloopbackleri secmememin faydası nedir.

son olarak prefix leri static route ile (BGP) Border Gateway Protocol yi nasıl değiştiripönce bgp yi almasını sağlayabilrim.

shroud41 Guest

Ben genel olarak söyledim prefix konusunu.Yani şöyle bir örnek vereyim: Örneğin önce ospf ile network 10.10.0.0.255.255 komutunu giriyorsun.Dolayısıyla prefix 16 oluyor.Sonra eigrp ile 10.0.0 0.0.0.255 giriyorsun.bunun da prefix'i 8 oluyor.Şöyle genel olarak bilinen ama yanlış olan bilgi dolaşıyor:"Eigrp'nin(internal kabul ettik) AD'si, OSPF'den daha düşük olduğu için Eigrp yüklenir route table'a." Bunun yanlış olduğunu söyledim.Önce AD'ye değil prefix'e bakılır derken bunu kastettim.Bu örnekte routing table'a OSPF yüklenir.Çünkü ospf ile girilen network'ün prefix'i daha büyük.(Yani longest prefix match)

update source olarak loopback belirlemen, eğer komşulukları loopback'ler üzerinden kurduysan yapman gereken bir şey.Komşulukları loopback üzerinden belirlemen ise avantajdır.Çünkü fiziksel interface'e ulaşılamadığı zaman komşuluk biter.O yüzden sanal interface kullanılması önerilir.

son olarak, evet bgp gerçekten çok detaylı bir konu.Öncelikle kavramları iyice anlayıp sonrasında lab. kısmına geçmenizi öneririm.Şahsi görüşüm bgp, routing protokolleri arasında öğrenmesi, configure etmesi, troubleshooting yapması en zor protokoldur.

Fiver isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı shroud41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben genel olarak söyledim prefix konusunu.Yani şöyle bir örnek vereyim: Örneğin önce ospf ile network 10.10.0.0.255.255 komutunu giriyorsun.Dolayısıyla prefix 16 oluyor.Sonra eigrp ile 10.0.0 0.0.0.255 giriyorsun.bunun da prefix'i 8 oluyor.Şöyle genel olarak bilinen ama yanlış olan bilgi dolaşıyor:"Eigrp'nin(internal kabul ettik) AD'si, OSPF'den daha düşük olduğu için Eigrp yüklenir route table'a." Bunun yanlış olduğunu söyledim.Önce AD'ye değil prefix'e bakılır derken bunu kastettim.Bu örnekte routing table'a OSPF yüklenir.Çünkü ospf ile girilen network'ün prefix'i daha büyük.(Yani longest prefix match)
    Paketlerin route edilmesi ile routing tablosunun doldurulmasini karistiriyor olmalisiniz, cunku olay anlattigin gibi degil.

Routing tablosu olusturulurken asagidakiler degerlendirilir:

1- Admin.Distance
    2- Metric
    3- Prefix length

Gelen network advertisement'i ayni prefix'te degilse, ornegindeki /8 ve /16, HER IKISI de routing tablosuna kaydedilir. Prefix'ler ayni oldugu durumda AD ve metric'e bakilir. Burda da default olarak, Eigrp Internal(90), Ospf'ten her zaman onceliklidir(110).

Cisco'dan: Route Selection in Cisco Routers - Cisco Systems

Sayfanin sonundaki diagram:

The longest prefix match always wins among the routes actually installed in the routing table, while the routing protocol with the lowest administrative distance always wins when installing routes into the routing table.

Cumlenin ingilizcesi biraz komplike; Yani, bir paket route edilirken, routing tablosundaki karsilik geldigi en uzun prefix'li network'e dogru yollanir.
    Gelen route advertisement tabloya islenirken, en dusuk AD'li protokol kazanir.
    Konu Fiver tarafından (01.01.2010 Saat 18:26 ) değiştirilmiştir.

syslog2 Guest

tşklrr. (BGP) Border Gateway Protocol lab sh run koyacam yeniden oluştutup , r1 vr 2 reload edildiği için silinmiş. kaydetmemişdim.

shroud41 Guest

Uyarınız için teşekkürler, sanırım routing table'a yüklemek yerine "karar verme"'yi kullanmam lazımdı, karışıklığa sebep oldu.Tabi ki eğer farklı prefixler var ise bunlar farklı network'lerdir ve dolayısıyla yüklenecektir.Aslında kastettiğim karar verme mekanizmasıydı.Yükleme konusunda ilk olarak AD'ye bakıyor, biliyorum.Kastettiğim şeyi tam anlatamadım heralde.

şöyle bir routing table olsun:

R 192.168.1.0/26 via ....
    D 192.168.1.0/24 via ....

Şimdi 192.168.1.2 adresine bir paket geldiğinde, RIP'in AD'sinin EIGRP'nin AD'sinden büyük olmasına rağmen paketin RIP üzerinden gönderileceğini belirtmek istemiştim.Yani dolayısıyla "1.öncelik prefix'e bakmaktır" derken bunu kastetmiştim.Çünkü burada AD'ye ve metric'e, prefix uzunluğundan sonra bakılır.Eğer hepsi eşitse equal cost balancing yapılır.Ama tabi tabloya yüklenmek falan deyince karıştı işler, tercih demem gerekirdi

Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

+ Konuyu Cevapla