Unicast , Broadcast, Multicast
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.
Unicast , Broadcast, Multicast

Merhaba, Multicast çalışıyorum konu başlığını biraz daha genel açmak istedim hem benden çok soru gelicek gibi gözüküyor, hemde farklı kullanıcılarında Multicast konusunda soruları varsa mümkünse tek bi topic'te toplansın diye

Redox isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Standart Unicast , Broadcast, Multicast

Merhaba,

Multicast çalışıyorum konu başlığını biraz daha genel açmak istedim hem benden çok soru gelicek gibi gözüküyor, hemde farklı kullanıcılarında Multicast konusunda soruları varsa mümkünse tek bi topic'te toplansın diye genel bir başlık açmak istedim.

Belki daha Bismillah 2 soru diyceksiniz ama netleştirmeden geçmek istemiyorum,

PIM Dense Mode - PIM Sparse Mode arasındaki fark nedir ? Multicast tafiği yönlendirirken MBGP veya MSDP kullamak zorundamıyım? Yani full connectivity sağladığım bir network'te Multicast yayın yapamazmıyım ?

Msdp ISP tarafından gerçekleştirilen vrf tarzı bir işlemmidir ?

mert isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba,

Sparse mode ve dense mode arasindaki farki su sekilde ozetliyebiliriz

Dense mode butun uc noktalarin multicast trafigi istedigini varsayar ve bir yayin oldugu anda bunu butun noktalara iletir daha sonra asagidaki routerlar eger yayini istemiyorlarsa 'prune' mesaji gondererek yayini keserler, Belli bir sure sonra yayini yapan router yine butun uc noktalara yayin yapmaya calisir. Dense mode ancak bir yayini uc noktalarin buyuk bir cogunlugu kullanacaksa tercih edilebilecek bir metoddur. eger uc noktalar az sayida ve / veya daginik yapida ise tercih edilmez. Ayrica dense mode 'source tree' kullanarak yayin yapar yani yayinin ana kaynagi yayin yapan router'dir buradan asagiya dogru soyagaci gibi yayilir.

Sparse mode tam ters olarak davranir eger uc noktalardan biri yayin istiyorsa bana basvursun diye bekler. Ayrica yayini yayin yapan router gerceklestirmez onun yerine sizin belirleyeceginiz bir router 'Randevouz Point' (Randevu Noktasi) gorevini ustlenir. Bu routerin gorevi yayin isteyen ve gonderen routerlari birlestirmektir. Bu durumda topoloji Dense mode daki gibi 'source tree' degil bunun yerine 'shared tree' dir. Shared tree de soyagaci yayin yapan routerdan asagiya dogru ilerlemez bunun yerine Randevouz Point gorevini yapan routerdan asagiya dogru ilerler.Sparse mode daha olceklendirilebilir bir cozumdur yani daginik yapidaki uc noktalar ve yayin yapan routerlar oldugu zaman sparse mode dense mode dan daha iyi calisir. Sparse mode'un dezavantaji kurulumunun dense mode'a gore daha zor olmasidir.

ikinci soruya gelirsek sadece pim sparse veya dense mode kullanarak multicast yayin yapabilirsin. MSDP veya MBGP kullanmak zorunda degilsin. MBGP ve MSDP isin icine bir cok Servis Saglayici var ise girer, yani en basit olarak soyle dusunebilirsin eger iki router arasindaki iletisim ospf,eigrp ve benzeri protokollerden biri ile saglanmiyorsa BGP ile saglaniyorsa o zaman MBGP gerekir. MSDP birbiri ile PIM dense mode veya sparse mode ile bagli olmayan Randevous Pointlerin birbirlerine multicast yayinlar hakkinda bilgi vermelerini saglar bu hem BGP ile birlikte kullanilabilir hem de bgp olmadan anycast rp icin kullanilabilir. MSDP de iki RP router birbiri ile bir TCP baglantisi kurarlar ve birbirlerine ellerindeki yayinlar ve yayinlari isteyen uc noktalar hakkinda bilgi iletirler.

Bu anlattiklarim ilk basta sana karisik gelecektir bu cok normal.
    Bende kitaplardan okudugumda kafamda hicbir sekilde oturmamisti
    Eger multicast konusunu iyi ogrenmek istiyorsan yapabilecegin en iyi sey pratik yapmak.
    Benim sana tavsiyem oncelikle MSDP ve MBGP konusunu rafa kaldir ve 1. konuya yuklen.
    3-4 routerlik dynamips topolojileri ile cok guzel denemeler yapabilirsin ve kafanda PIM dense mode ve sparse mode'un butun tipleri guzelce oturur ondan sonra anycast rp ve msdp'nin ve mbgp'nin uygulamalarina gecersin.

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Güzel bir makale olmuş teşekkürler...
    Mr.google knows everything , ask to him...

Redox isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

Teşekkür ederim detaylı açıklamalarınız için. Ufak tefek lablar üzerinde denemeler gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Saygılarımla,

theone06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart iletim nasıl oluyor...

merhabalar
    öncelikle güzel bilgiler sunmuşssunuz teşekkür ederim ancak bu konu hakkında benimde kafamı kurcalayan birkaç soru var:

şöyle ki:
    Bir sunucu multicast yapmak istediğinde söyle bir frame oluşturduğunu varsayalım:
    destmac source mac destip sourceip userdata trailler
    01-00-5E-0F-64-C5 ********* 224.15.100.197 ****** ****** ********

bu çerçevede 1. destmac ve destip adresleri ile hedefi nasıl bulabliyor
    2. destmac adresinden kasıt router port falan mı yoksa bir uc cihaz mı
    3. son olarak da dünyanın herhangi yerinden bu destmac i kullandıkları zaman gene bu çerçevenin ulaştığı noktaya mı ulaşılıyor ( biliyoruz ki broadcast da tek mac adresi var ff-ff-ff-ff-ff-ff dünyanın heryerinde de kullanılabilir.) bu nasıl oluyor.

biliyorum çok soru sordum ancak cevaplarsanız gerçekten minnettar kalacağımı ifade etmek isterim.

+ Konuyu Cevapla