CCNP Pass4sure 642-812 Exam
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.
CCNP Pass4sure 642-812 Exam

Arkadaşlar ekte gönderdiğim soruda anlamadığım bir kısım var, yardım ederseniz sevinirim.Paketin izleyeceği yol neden özel olarak D şıkkında belirtildiği gibi oluyor?Ben C şıkkının doğru olduğunu düşünüyorum, çünkü C şıkkındaki yollardan

shroud41 Guest

Standart CCNP Pass4sure 642-812 Exam

Arkadaşlar ekte gönderdiğim soruda anlamadığım bir kısım var, yardım ederseniz sevinirim.Paketin izleyeceği yol neden özel olarak D şıkkında belirtildiği gibi oluyor?Ben C şıkkının doğru olduğunu düşünüyorum, çünkü C şıkkındaki yollardan herhangi birini izleyebileceğini düşündüm.Fakat sanırım bir ayrıntıyı kaçırıyorum.Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Alıntı shroud41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ekte gönderdiğim soruda anlamadığım bir kısım var, yardım ederseniz sevinirim.Paketin izleyeceği yol neden özel olarak D şıkkında belirtildiği gibi oluyor?Ben C şıkkının doğru olduğunu düşünüyorum, çünkü C şıkkındaki yollardan herhangi birini izleyebileceğini düşündüm.Fakat sanırım bir ayrıntıyı kaçırıyorum.Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
    Merhaba

şöyleki senin dedigi gibi 2 yoldan da gidebilirise bir loop soz konusudur zaten normalde de tek bir yoldan gitmektedir. o

bu yuzden cevap d sıkkıdır.

kolay gelsin

shroud41 Guest

Teşekkürler ama C şıkkında, ya 6-3-2-1 switchleri üzerinden, ya da 6-5-2-1 switchleri üzerinden gidebileceğini söylüyor.Yani ikisinden de değil.İkisinden birini tercih eder diyor.Ama neden özel olarak D şıkkındakini tercih eder, onu anlamadım.

dikkat et bu soruda 2 tane dongu var. gi olan portlar bi kere muhtemelen blocklanır cunku hiç bir priority veya mac degeri verilmemiş. gi portlar dısında en az bir linkin daha blocklanması gerekiyor stp mantıgına gore. gi portlar blocking ise 2. dongude hiç bir sorun olmadan yolu bulacaktır. yani şöyle düşün gi portlar surekli down düşün zaten surekli down olmak zorunda.

shroud41 Guest

Ama Gi0/0 olanlar başta blocklanmış olsa bile, sonrasında yani sw4 ile sw5 linki down olduğunda açılıyor olabilir, yeni STP hesaplarına göre.Yani belki, 6-3 arası bloke olacak, belki de 2-5 arası bloke olacak.Bunu nasıl biliyoruz da, paket sadece 6-3-2-1'den gider diyoruz?Bir de Gi portları niye down diye düşünüyoruz ki?

şimdi uplinkfast komutu gi portlara girdigine gore burada o portların blocklandıgını cıkarabiliriz. sw4 ile sw5 arasındaki link down olsa bile o gigabit portlar up olmayacaktır cunku ikinci bir stp dongusu var orada. bak bu şekilden benim anladıgım bu bunu nereden anladın diyeceksen hiç bir şekilde mac ve priority degerleri verilmemiş yani sen 2-5 arasının blocklandıgını soyleyemezsin ama ben daha daha kesin bir yapıdan bahsediyorum gigabit portların zaten blocklu oldugundan. senin dedigin gibi olabilmesi için mac ve priority degerlerinin verilmesi gerekiyor. ama sunuda ekleyeyim cok mantıklı bir soru değil bu priority degerleri verilseymiş senin dedigin gibi daha elle tutulur bir soru olabilirmiş.
    özetlemek gerekirse benim dedigim yani d daha kesin bir sonuc senin dedigin dogru ancak sekilden oyle birsey cıkması zor.

shroud41 Guest

Vallaha buldum billaha buldum.Şimdi certification exam guide'dan gördüğüm kadarıyla, Uplinkfast komutunun girildiği switchin tüm port costları 3000 olurmuş.Dolayısıyla 6-5-2-1'den gitmesi için cost, 6-3-2-1'den gitmesi için costa göre daha fazla.Bu yüzden 6-3-2-1'i tercih eder.Yuh be, ne sormuşlar yav!

valla tabiri caizse baba soruymus ya zaten bişeyler eksik gibi duruyorsa o sorudan korkacaksın

shroud41 Guest

Sağolun hocam, vakit ayırdığınız ve yardımlarınız için.

+ Konuyu Cevapla