32 adet IP ile internet ortamında BGP yapılabilir mi?
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
32 adet IP ile internet ortamında BGP yapılabilir mi?

Merhaba, Bir arkadaşımızın firmasına ait 32 adet ip adresi var. bu ip lerle isp lerden bağımsız BGP yapılabileceği söylenmiş. benim bildiğim internet ortamında (eBGP olacak) /24 ün altındaki ip networkleri

akpelit isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Post 32 adet IP ile internet ortamında BGP yapılabilir mi?

Merhaba,

Bir arkadaşımızın firmasına ait 32 adet ip adresi var. bu ip lerle isp lerden bağımsız BGP yapılabileceği söylenmiş. benim bildiğim internet ortamında (eBGP olacak) /24 ün altındaki ip networkleri ile BGP yapılamıyor?

bu şekilde de bir öneri gelince , muallakta kaldım. 32 adet ip ile eBGP yapılabilir mi?

Saygılar

root isimli Üye şimdilik offline konumundadır Moderator

Merhaba,

bunun için RIPE Aggrement incelenmeli ve aynı zamanda ISP ile de anlaşılmalıdır ama min. /24 ile başlar, /16 'ya kadar destekler. 32 adet dediğiniz "255.255.255.224" olan wildcard 0.0.0.31 CIDR /27 ile BGP yapamaz diye biliyorum.

Ayrıca neden yapacak?
    Nerede kullanacak?
    Amaç?

Selam,

bu arada az önce denedim. Minimum /24 gerekiyor.

#ip prefix-list AS6060 seq 5 permit 10.10.10.0/24

Saygılar

akpelit isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba,
    cevaplar için teşekkür ederim..
    arkadaşımın hali hazırdaki 32 adet /27 ip bloğunu ISP bağımsız (PI) İnternet üzerinde BGP yaparız diye birileri gelmiş. aldığım tek bilgi de bu aslında.. amacı IP lerini internet üzerinde anons etmek.. ben de bu durumu pek inandırıcı bulmadım .. ama yine de sorayım dedim .. belki farklı bir deneyim yaşanmıştır.

Merhaba,

nasıl yapacaklarmış? Hiç hayatımda x/27 BGP görmedim. Hem de AS number nasıl alacaklarmış?

uaydinli isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Merhaba,

ebgp ipv4 için minimum /24 'dür. Bunun dışında ülkemizde bazı zeki arkadaşlar tarafından private as arkasından yapıldığını gördüm. ancak bgp yapısı gereği multi home olmasından dolayı ve upstream providerların minimum /24 için müsade etmesinden kaynaklı tabiiki boşuna zaman ve donanım masrafı oluşuyor.

Son zamanlarda danışmanlık firmalarının aşırı derecede bu şekilde hatalı bilgi ile yönlendirip mağduriyet yarattıklarını görüyoruz. mümkünse bunu teklif eden firma ismi genel veya özel paylaşabilir misiniz? Kendileri ile görüşüp ne demek istediklerini kişisel olarak da öğrenmek istiyorum.

+ Konuyu Cevapla