CCNA Sınavı
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.
CCNA Sınavı

Arkadaşlar merhaba, CCNA sınavına girecek olan arkadaşlara sınava hazırlık - sınavı satın alma ve sınav ile ilgili tecrübelerimi aktarmak ve sizlere yardımcı olmak için bu yazıyı yazma gereği hissettim umarım

exibey isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Post CCNA Sınavı

Arkadaşlar merhaba,

CCNA sınavına girecek olan arkadaşlara sınava hazırlık - sınavı satın alma ve sınav ile ilgili tecrübelerimi aktarmak ve sizlere yardımcı olmak için bu yazıyı yazma gereği hissettim umarım çoğu kişi bu yazı sayesinde merak ettikleri ve sınav sırasında karşılaşacakları durumlar ile ilgili kafalarındaki soru işaretlerini giderebilirler.

Öncelikle sınava 640-802 Cisco Real Questions Pass4Sure Free Tests sitesindeki güncel soru paketini indirerek ve 9tut.com daki lab örneklerine (Nat,Acl,Eigrp,Rip) son 3 aydır çalışarak hazırlandım.

Sınavdada Lablar 9tut.com dakilerle aynı fakat ipleri farklı olarak geldi diğer sorularda spike ın soru havuzundan geldi ama ufak tefek farklılıklar gözüme çarptı
    Şunu belirtmekde fayda var spike ve diğer soru havuzlarındaki doğru soru şıkları ile sınavdaki şıklar uyuşmuyor yani spikeda A ile C doğruysa sınavda bu şıkların yerleri değiştirilmiş yani buda sınava şıkları ezberleyerek girmenin önüne geçmek içindir tahminen.

Sınavı vue.com üzerinden siteye üye olarak satın alıyorsunuz (640-802) adımları takip ederek sınav yerini size yakın bir merkezi seçerek ve sınav tarih ve saatini belirleyerek son adımdada 295$ olan sınav ücretini kredi kartı bilgilerini vererek sınava girmeye hak kazanıyorsunuz

Eğer sınavı satın aldıktan sonra girmek için kendinizi hazır hissetmezseniz sınav saatinden 24 saat önce sınav gününü tarihini ve hatta sınav yerinizi bile değiştirebilirsiniz bunuda yine vue.com üzerinden yapabilirsiniz

Sınav saatinden 5 dk öncesinden sınav yerinde olun ve sınava gelirken istediğiniz eşyanızı getirebilirsiniz size bir dolap veriyorlar sınava sokmadıkları cep telefonunuzu saatinizi bu dolaba koyup kitleyip anahtarını size veriyorlar

Görevli arkadaş sizden birkaç imza alıp bir webcam ile sizin resminizi çekiyor ve sınavdaki kalem kağıt ihtiyacınız olarakda size cd yazma kalemi ve üzerine yazabileceğiniz bir tablo veriyor sınav bitince bunları görevli arkadaşa teslim ediyorsunuz benden söylemesi sınavda kalemin kapağını açık bırakmayın yoksa kalemin ucu kuruyor ve tekrar yazması biraz uğraştırıyor :)

Ve en sonunda sınav odasındasınız yine görevli oturacağınız pc de ufak tefek ayarlamalar yapıyor ve siz masaya oturuyorsunuz karşınızda OK yazılı bir pencere ile başbaşa kalıyorsunuz ve bastığınız anda 140 dk süreniz başlıyor ve ekranın sağ üst keşesinde geri doğru sayıyor tabi sorular ilk adımda gelmiyor bunun yerine soruları nasıl cevaplayacağınızı gösteren bir flash animasyon çıkıyor örneğin linkde olduğu gibi Cisco Certification Exam Tutorial - Cisco Systems tabi bu sırada sürede ilerlemeye devam ediyor tavsiyem burda fazla zaman harcamamanızdır yoksa 10-15 dk sürüyor "ileri" deyip geçebilirsiniz sol altta "Exit Exam" seçeneği bulunuyor sakın basmayın !

Toplam 50 soru
    2 tane Lab (ACL,EIGRP)
    5 tane Drag Drop
    Geri kalanlarda tek şıklı ve çok şıklı sorulardan oluşuyor şunu belirteyim çoktan seçmeli soruların sayısı hiçte azınmayacak kadardı tahminen 15 civarıydı bilirsinizki bu soruların 3 farklı şıkları oluyor ve ingilizcesi zayıf olanlar doğru seçenekleri anlamakda zorlanacaklardır
    Ve 140 dk süre; buda size yetecektir ama süre inanın çabuk ilerliyor tavsiyem lablarda doğru config yapıp yapmadığınızı labın türüne göre test etme şansınız var örnek veriyorum ACL de kural yazarak engellediğiniz bir pc den web browseri üzerinden hedefe gidip gitmediğini kontrol edebilirsiniz

Tabi bu soru çeşitleri sizdede aynı çıkacak diye bir kural yok sizede bana olduğu gibi havuzdan rasgele 50 soru çıkacaktır.

Geçme puanı 825/1000 üzerinden değerlendiriliyor

Bence ilk masaya oturduğunuzda klavyenizi ve farenizin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin şayet bende klavyenin tuşlarına basmak biraz zahmet vericiydi ama yinede bunun haricinde sorun cıkarmadı,

Gelelim herkezin merak ettiği bir soru olan lab sorularını çözerken "tab tuşu" ve "?" nin çalışıp çalışmadığına; evet her ikiside çalışıyor örneğin bir router'a config yapacaksınız ona bağlı pcye tıkladığınızda direk config yapacağınız pencere açılacaktır ve burda komutun bir kısmını yazıp gerçekde olduğu gibi tab ve ?'ni kullanabiliyorsunuz..Zaten lab sorularında "Cisco Packet Tracer" dan çok daha basit ve kafanızı karıştırmayacak bir similasyon uygulaması kullanılmış.

Bir diğer önemli nokta klavyenin ingilizce olmasıdır ve seçeneklerden türkçeye çevirme imkanınız bulunmuyor ve eğer klavye donanım olarak türkçeyse ? ni kullanmak için Shift+: kombinasyonlarını kullanın.Klavyenin ingilizce olması kafanızı karıştırmasın bu config yaparken komut yazmanıza bir engel değil.

Ve ufak bir hatırlatma her routerin configi bitirdikten sonra "Router#copy running-config startup-config" komutuyla confiği kaydetmeyi unutmayın.Bir kaç yerde rastladım bu komut yerine wr mem komutunun işe yaramadığını okudum ne derece doğrudur bilemem deneme şansım olmadı

Her soru sonrasında ileri diyerek bir diğer soruya geçiyorsunuz ama bir önceki soruyu işaretlemeseniz bile birdaha ona geçemiyorsunuz çünki geri tuşu koymamışlar :) bu yüzden ileri demeden önce soruyu işaretleyip işaretlemediğinizi iyice kontrol edin ve hatta 3 cevaplı sorularda üçünüde işaretlediğinizden emin olun

Heyecan yapacak bir durum yok zaten büyük ihtimalle yanlızsınız ve sessiz ve klimalı bir odada soruları cevaplıyorsunuz sınav sırasında pc yada herhangibir sorunla karşılaşırsanız yada tuvalet ihtiyacınız varsa el kaldırmanız yetiyor görevli arkadaş sizi kameradan görüp gelmesi gerekiyor normalde ama ben neredeyse amuda kalktım ama kimse gelmedi :))

Son soruyuda cavapladıktan sonra sınavdan aldığınız puan ve geçip geçmediğiniz ekranda yazıyor ve ardından küçük bir ankete katılıyorsunuz ve ekranınız otomatik olarak kapanıyor not aldığınız naylon tabloyu ve kalemi alıp dışarı çıkıyorsunuz ve Cisconun genel müdürü gelip sizi anlınızdan öpüyor :)) tabiki böle olmayıp size 2 adet kağıt veriliyor puanınız ve yanlış/doğru yüzdeniz konulara göre sıralanmış olarak inceleme şansınız oluyor. Benimkilerin hepsi %100 dü :))

Eğer sınavdan kalırsanız 5 iş günü sonrasında tekrar bir 295$ vererek sınavı satın alma ve sınava girme şansınız var birde kalmanız durumunda ikinci bir şans verildiğini okudum yine bir kaç yerden ama ne derece doğru belirsiz sınava girdiğim merkezinde bir bilgisi yada bir uygulaması yok bu konuda bilgisi olan mesaj atabilir. 2. sınavda tekrar aynı soruların gelme şansı varmı bilemiyorum hatırlatmak isterimki 30 Eylül 2013 tarihinden sonra CCNA müfredatı değişiyor 200 -120 kodu geçerli olacak diye biliyorum ama sınav sorularının değişip değişmeyeceği hakkında bir bilgim yok ama müfredat değiştiğine göre mantık olarak sorularda değişebilir.

Şimdiden hepinize başarılar dilerim,
    Ben sadece 600 tl gibi bir ücret ödeyip girdiğiniz bir sınavda size yardımcı olabilmek adına deneyimlerimi ve ufak tefek önerilerimi paylaşıyorum sizi yanlış yönlendireceğim bir şey kesinlikle yazmadım yazıyı okudukdan sonra aklınızda hala bir soru işareti kaldıysa yardımcı olmaya çalışırım mümkün olduğunca çok ayrıntıya değinmeye çalıştım uzunda bir yazı oldu sanırım inşallah okurken sıkılmazsınız.Ve keşke ben sınava girmeden önce böyle bir yazı okuma şansım olsaydı ama maalesef hiçbir forum sitesinde vs. bu kadar ayrıntıya değinilen bir yazıya raslamadım umarım bu yazı sayesinde heyecanınızı bastırmaya birazda olsa yardımcı olabilmişimdir.

Fatih UZUNER

LordDenetor isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Eline sağlık.

Güzel bir paylaşım olmuş.

cagatayt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Teşekkürler, elinize sağlık

grycftc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

hocam harika yazmışsın teşekkürler

+ Konuyu Cevapla