CCNA Eğitimi
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.
Like Tree1Likes
  • 1 Post By tataroktay
CCNA Eğitimi

Merhaba degerli arkadaslar,egitmenler Benim sormak istedigim tonla soru var. evet biliyorum arastırma yapmam lazım ve yapıyorumda.bu işe gonul vermek isteyenlerden biriyim.Ben Fizik Mühendisligi'ni bu yıl bitirdim.Bu iş konusunda biraz uzak

mookoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart CCNA Eğitimi

Merhaba degerli arkadaslar,egitmenler
    Benim sormak istedigim tonla soru var. evet biliyorum arastırma yapmam lazım ve yapıyorumda.bu işe gonul vermek isteyenlerden biriyim.Ben Fizik Mühendisligi'ni bu yıl bitirdim.Bu iş konusunda biraz uzak gibi duruyorum farkındayım ama network alanında yıllardan beri gelen merakımla,heyecanımla güzel bir kariyer hedefledim.Üst düzey bir firmada staj yapma imkanım oldu oradanda bir cok güzel egitimler bilgiler edindim,ama gel gelelim bitirdigim bölüm önüme engel.staj yaptıgım departmanda işin nasıl oldugunu bilmeme ragmen ve bunu gorusmelerde dile getirmeme ragmen,iş başvurularım geri tepiyor ve basvurularda aranan kriter CCNA sertifikası.

1-CCNA sertifikasını herhangi bir egitime gitmeden evde çalışarak alabilirmiyim?

2-CCNA sertifikası almak icin sınava girip kazanmak dışında herhangi bir şart istiyorlarmı ? ( örnegin ilgili bölümlerden mezun olmak gibi )

3-CCNA sertifikası sınavına istedigim zaman müraacat edip girebiliyormuyum ?

4-Müfradatının 30 eylül gibi degişeceginden bahsedenler var,en yeni dökümanlara nerden,yada hangi sitelerden ulaşabilirim?

5-CCNA sertifikası almak , network bilgisi zayıf olanlar için ne kadar zordur ?

6-Üstte durumumu belirttim.Benim için verebileceginiz tavsiyeler varmı ?

7- Nasıl bir çalışma stratejisi izlemeliyim ?

Sorularıma yanıtlarınız icin simdiden tesekkürler.

tataroktay isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

1-CCNA sertifikasını herhangi bir egitime gitmeden evde çalışarak alabilirmiyim?

Aslında alabilirsin. Her türlü kaynak internette ve burada mevcut. Ama düzenli ve disiplinli bir çalışma şart.

2-CCNA sertifikası almak icin sınava girip kazanmak dışında herhangi bir şart istiyorlarmı ? ( örnegin ilgili bölümlerden mezun olmak gibi )

Sertifika için sınava girip kazanman kafi.
    Şimdikinin meşhur İSG sınavları gibi belli bir bölümden mezun olma zorunluluğun yok.
    İstersen doğrudan CCNA sınavına girersin, istersen önce ICND 1 ve ardından ICND 2 ye girersin.

3-CCNA sertifikası sınavına istedigim zaman müraacat edip girebiliyormuyum ?

Sınavı pearsonvue.com adresinden satın alman gerekiyor.
    Sınava gireceğin yetkili sınav merkezindeki uygun gün ve saat için randevu alıp sınava girebilirsin.

4-Müfradatının 30 eylül gibi degişeceginden bahsedenler var,en yeni dökümanlara nerden,yada hangi sitelerden ulaşabilirim?

En yeni dokümanlar yine burada. Ciscotr.com da Reklamları izlediniz..

5-CCNA sertifikası almak , network bilgisi zayıf olanlar için ne kadar zordur ?

Aslında CCNA almak çok kolaydır. Zira CCNA daha yolun başıdır ve sadece girizgah bilgileri içerir.
    Örnek vermek gerekirse router üzerinde OSPF'i işlemini nasıl başlatacağını bilmen gerekir o kadar.
    CCNP de ise OSPF'in yedi göbekten dıdısının dıdısı girer devreye.

6-Üstte durumumu belirttim.Benim için verebileceginiz tavsiyeler varmı ?

Şevkini kırmak gibi olmasın ama ne yazık ki CCNA tırıvırıdır.
    Bu işte adam akıllı ilerlemek istiyorsan muhakkak daha ileriyi planlaman gerekir.
    Asıl hedefin CCNP ve hatta CCIE olmalıdır.
    Kimse sana "Ooooo CCNA gelmiş, hadi kırmızı halıları serelim" demez

7- Nasıl bir çalışma stratejisi izlemeliyim ?

Jeremy emminin nuggetlarını takip edebilirsin.
    CBT nuggets ccna diye aratırsan bulabilirsin diye tahmin ediyorum.
    Sybex in pdf leri de gayet hoştur.
    Todd Lammle ın tadı da başkadır.
    Ayrıca forumu düzenli olarak takip etmeni ve mutlaka Packet Tracer üzerinde alıştırmalar yapmanı öneririm.

Kolay gele..
    salahov likes this.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba

bu konularda yazilmis bir makalem mevcut okuyup bilgi edinebilirsin.
    Gereksiz para ve zaman kaybetmek istemiyorsan duzgun bir egitim kurumuna gitmeni oneriririm, kurs sadece sertifika degil sektorde calisan insanlarlada tanisma ve sohbet etme imkani verecektir, onlardan daha net bilgiler alabilirsin.

NETWORK KARIYER PLANI (Sertifikasyon ve Eğitim İçerikleri) | CiscoTURK.NET | Cisco , Router , Switch , CCNA , CCNP , Network
    www.cliguru.com

challanger isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Bence başlangıç için kesinlikle gitmelisin.CCNA'dan sonrasını halletmek okadar zor olmuyor ancak başlangıç için %100 gitmen gerektiğini düşünüyorum

GhoSt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

ccna için bence eğitim almak faydalı olur , çünkü işin en zor kısmı hep başlangıçtır , sonraki sertifikasyonlar için test ortamı (gns,packet tracer) ve dökümanlar yeterli
    Mr.google knows everything , ask to him...

MCyagli isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

CCNA Eğitimleri çok önemlidir.

-> Kendin çalışabilirsin.
    -> Profesyonel yardım alabilirsin.

( Tavsiyem her ikisidir )

---> Profesyonel yardım alacaksan araştırman yararına olur.

Rahmetli bir Osman abi vardı.

CCNA eğitimi aldı.

Sonra CCNA kitabından konuları tekrar etmeye başladı.
    Aldıgı eğitimin aslında CCNA kitabındaki herşeyin power-point sunusu olduğunu görünce,
    Üzüntüden kendini alkole verdi.

Kişisel olarak,

Örneğin Subnetting konusunu her kitapda yazdığı gibi,
    0 ve 1 leri kullanıp,
    host dan şu kadar bit borç aldım,
    senet yaptık,
    2 üzeri 3 sonra 8 çıkar yine elimizde bişi yok gibi
    yöntemleri kullanan bir eğitmene para vermeyi anlamsız buluyorum.

Bu Router ların Subnetting yapma tekniğidir , ben kendimi router gibi hissetmiyorum ..

Üstelik bu yöntemler zaten her kitapta var.

----> Aksi halde tataroktay ın tavsiyesini dinlerim.
    ( Todd Lammle dışında )

Kendin çalışacaksan

Jeremy Ciora
    Keith Barber
    Anthony Sequeire

Gibi ünlü eğitmenlerin ücretsiz hem makaleleri hemde videoları mevcuttur.
    Zaten bu tür eğitmenler artık " Gel dersime gir, begenmezsen para yok"
    tarzı reklamları bırakmışlardır.

Ücretsiz yayınladıkları makale ve video larla
    potensiyel katılımcıya kendileri hakkında bilgi sahibi olma imkanı sağlar.

Onların bu yaptıklarını doğru buluyorum ...
    Mehmet Ceyhan YAĞLI
    I learn, I teach
    MCyagli

Viking isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

ccna için herhangi bir kursa gitmek bence gereksiz. ccna'i 2.5 ayda kursa gitmeden, kendim çalışarak aldım, tam puan alarak. dump falan da ezberlemedim. çok sık konfigürasyon yaptım yalnız, gerek simulasyon programlarıyla gerekse gerçek cihazlarla çalışma şansım oldu. bu arada 3 ay önce networke dair hiçbir bilgim yoktu. hala router ne diye sorduklarında internete bakıyordum. önümüzdeki 6 ay içinde ccnp için de hazırlanmayı düşünüyorum ve kursa gitmeyi de planlamıyorum işin aslı, en azından kendim biraz deneyeceğim.

geri kalan sorularının cevabı zaten verilmiştir diye düşünüp burada bırakıyorum, kolay gelsin.

Soul isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator

Merhaba,

Aslinda makalemde uzun uzun yazmistim.
    Burada hic birimiz uzaya roket atmiyoruz veya bulunmayan birseyi bulmaya calismiyoruz. Hersey her yerde var. Biz mevcut sistemi en dogru sekilde yapilandiriyoruz veya kurulu sistem uzerinde hata cozuyoruz.

Kurs sana zaman kazandirir, sektorden insanlari tanimani saglar, bu isi yapan insanlar size tecrubelerini aktarirlar, farkli alanlari gormeni ve bakis acini genisletir.
    Kendin calisirken gereksiz detaylarda da bogulabilirsin ve neticesinde zaman ve motivasyonunu kaybedebilirsin. Bircok insan yanlis yonelendirmeden veya yonlendirilememeden dolayi sektore bile giremiyor.

Yoksa CCNA aldin sonra ne yapacaksin?
    ccna, ccnp gibi egitimlerin verdigi kurslara gidersin sertifikan olmaz ama o kursta birini tanirsin o sana farkli bir kapi acabilir. Bu duruma boyle bakmak lazim.

Sana tavsiyem eger kursa gitmeye karar verirsen oncesinde sinifa girip ortama, hocaya vb durumlara bakman ve sonrasinda kaydolman olacaktir.
    www.cliguru.com

+ Konuyu Cevapla