Subnetting Hesap
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.
Subnetting Hesap

Selamlar, Subnetting ile ilgili karsilastigim bir soru var. Yardimci olur musunuz acaba? How many subnets with 62 usable addresses are possible out of 198.162.64.0/18? Tsk,

erdix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

Standart Subnetting Hesap

Selamlar,
    Subnetting ile ilgili karsilastigim bir soru var. Yardimci olur musunuz acaba?

How many subnets with 62 usable addresses are possible out of 198.162.64.0/18?

Tsk,

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

2^8'den 256 adet subnet yapar ...

Subnetting bence bu işteki en önemli konu.. Defalarca çalışman gerekse de bence enine boyuna bu işi öğrenmelisin. Bunu çok iyi öğrenmezsen ilerde subbetting yapamayacağın gibi supernetting'de yapamazsın routingde yapamazsın... Hele birde sınava çalışıyorsan en kolay 3-5 soruyu kaçırırsın..

Soruyu bu konuyu çalıştıktan sonra bir kez daha çözmeyi dene. Yine olmazsa yardımcı oluruz.

Kolay gelsin...
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

erdix isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

mrb,
    Nasil cozdugunuzu anlatir misiniz adim adim? Sorunun sadece sonucunu gormek icin sormamistim.

Sorudaki 62 usable address'ten anladigimiz sey, toplam 64 ip adresi olmali.
    Verilen 198.162.64.0/18 den anladigim sey, 4'e parcalanmis bir subnetimiz var 64 ip adresini kapsayacak sekilde... Bu subnet networklerimiz, 0,64,128,192 networkleridir. Bu noktadan sonra ne yapilmasi gerekiyor? Bu noktadan iitibaren anlatirsaniz adim adim sevinirim...
    Tsk

Nexus isimli Üye şimdilik offline konumundadır Administrator - Founder

2^(32-18-6)=256 yapar
    “Bir kez kaçar uçurtman, sonra gökyüzüne küser insan…”

Cagatay isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member

En başta network prefiximizde 18 bit var. IP adresimiz toplam 32 bit olduğundan, 32-18=14 bit hoslar ve subnetler için kalıyor. Bu 14 bitin içerisinden her subnete en az 62 host düşeceğinden 64lük bir bölüm ödünç almamız yeterli olucaktır ki bu da (2^6=64) 6 bite karşılık geliyor. Geriye de farklı subnetler yaratmak için 14-6=8 bitimiz kalıyor. 8 bit ile de 2^8=256 farklı subnet oluşturulabilir.

System isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Alıntı erdix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,
    Subnetting ile ilgili karsilastigim bir soru var. Yardimci olur musunuz acaba?

How many subnets with 62 usable addresses are possible out of 198.162.64.0/18?

Tsk,
    http://www.ciscotr.com/subnet-hesapla

+ Konuyu Cevapla