CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

+ Konuyu Cevapla
Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.
CCNA Hakkındaki Tavsiyeleriniz

Merhabalar, Öncelikle bu forumda yeniyim ve 15 yaşındayım. Şu an programlama dili olarak C++ öğreniyorum ve network bilgimi geliştirmek istiyorum. İleride siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum. Şimdilik Packet Tracer'da ve

anilkaragenc isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member anilkaragenc is on a distinguished road

Question CCNA Hakkındaki Tavsiyeleriniz

Merhabalar,
    Öncelikle bu forumda yeniyim ve 15 yaşındayım. Şu an programlama dili olarak C++ öğreniyorum ve network bilgimi geliştirmek istiyorum. İleride siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum. Şimdilik Packet Tracer'da ve GNS3 de denemeler yapıyorum. GNS3'de bir network lab kurdum ve basitçe bir IOS cihazı konfigüre ettim ve VMware'da içine Ubuntu kurduğum cihazı Router'a bağladım, ping vs. atabiliyorum router'a (ya da routerdan cihaz'a).
    Şimdilik bu routerda basitçe VLAN'ler kuracağım ve kendimi geliştireceğim. Ama nereden devam etsem? Elimde pek bir kaynak yok, internetten araştırarak bir şeyler öğreniyorum, bu sene de lise hazırlık okumak için Kanada'ya gideceğim ve okulum olduğu için CCNA ile alakalı herhangi bir kursa, eğitime katılamayacağım. Şimdilik VLAN ayarlamayı öğrendikten sonra CentOS kurup içine DNS Server, VPN Server, DHCP Server ve Email Server vs. kurup biraz daha network ve Linux bilgimi geliştirmeyi düşünüyorum (Daha önce de CentOS'da FTP, Apache, MySQL server kurmuştum). İleride CCNA sertifikası almak istiyorum ve şimdiden network öğrenmeye başlamak istiyorum ama konulara baktığımda şu an öğrenmeye çalıştıklarımla biraz alakasız ve ileri konular olduğunu gördüm.

Bu arada şu VIRL denen network simulatörü neden bu kadar pahalı? (199$ - 1 yıl)
    Altı üstü network öğreneceğiz, adamlar abartmış bence.

Ayrıca ileride Siber Güvenlik için Offsec'in OSCP sertifikasını da almayı düşünüyorum. (tabi ki de CCNA'den sonra)
    Eğer aranızda bu sertifikayı alan birisi varsa ve sınav, süreç hakkında vs. bilgi verebilirse çok mutlu olurum.

Yardımlarınız için teşekkürler.

CemalTaner isimli Üye şimdilik offline konumundadır Junior Member CemalTaner is on a distinguished road

Merhaba.
    Öncelikle gayretin ve çaban için tebrik ederim. Az zamanda çok iş başarmışsın.
    Aslında sorduklarının hepsinin cevabı Google'da var.
    Kolay gelsin.

+ Konuyu Cevapla