CCIE LAB Sınavı ve CCIE Dökümanları - Sayfa 3
CLI Guru - Cisco Eğitim ve Danışmanlık Merkezi |

2007 yılından bu yana aktif olan ciscotr.com, kısa bir süre sonra " www.bilisim.pro " olarak devam edecektir.  
Mevcut mesajlarınız ve kullanıcı bilgilerinizle yenilenen sitemizde katılıma devam edebileceksiniz.

+ Konuyu Cevapla
Toplam 4 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 40 sonuçtan 21 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.
CCIE LAB Sınavı ve CCIE Dökümanları

Slm Yaman Kardes; Gecememene uzuldum, ama tekrar girme sansin var, sagligin yerinde bence onemli olanda bu...birdaha girersin ve umarimki bu sefer gecersin,...Zaten bunu burada herkes biliyorki bende dahil bilgi eksikliginden

burner Guest

Slm Yaman Kardes;

Gecememene uzuldum, ama tekrar girme sansin var, sagligin yerinde bence onemli olanda bu...birdaha girersin ve umarimki bu sefer gecersin,...Zaten bunu burada herkes biliyorki bende dahil bilgi eksikliginden degil, sadece bazi seyleri organize edemedigin icin, Zaten onemli olanda bilgi...
    Eksik oldugun yanlarida biliyorsun, Birdahakine isi bitirirsin!!!

Kendine Iyi bak ve Gonlunu ferah tut...

Iyi gunler

latecollision Guest

üzüldüm yaman hocam sağlık olsun,bir dahakine rahat geçersin sen o sınavı,az kaldı CCIE olmana hocam,hayırlısı olucak inşallah.

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

Gecmis olsun yaman.

Kolay Gelsin

yaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Tesekkur ederim arkadaslar.

Destekleriniz moral verici. Gecip kalmak pek sorun degil ama ben eski hayatimi geri istiyordum, e CCIE sinavina calismak dedgin hemen hemen bir bakima dunya ile ilsikinizi kesmek demek

Sinava hazirlanan arkadaslara verecek tavsiyelerim ise soyle. Bu asagidaki bolumlerin CORE portion diye bilinen bolumlerini hic DOC-CD yardimi olmadan bilmeniz sart yoksa zaman kayibindan gume gidersiniz.

1) Switching ve Bridging bolumunude bayagi hizli olun, ufak tafek yerlerde takiliyor iseniz bunlari bir an once duzeltin. Ben sahsen bu bolumde sanirim toplam 24 puan gordum.

2) IGP routing'de yine cok hizli olmalisiniz, ne bileyim

- OSPF differing network types over NBMA (Over Frame-Relay)

- OSPF area types, hepsini (STUB->TOTALY STUB->NSSA->TOTALY STUB NOT SO STUB) ve bu gibi degisik area'larin networkta ne gibi LSA'leri dogurcagini, hangi LSA type'lari hangi area kabul eder hangi sekilde default route dagitimina sebep verir, anasini danasini ogrenin ve LSA'ler nasil degisik area typ'lar kullanilirak filtrelenebilir.

Bunun yani sira IGP'lerde asagidaki islemler.

- Route Filtering

- Route manipulation

- Load distibution

- EIGRP'yi icli disli bilin, bilinki cabucak zaman harcamadan gecesiniz.

IGP bolumude asagi yukari bir 25 puan kadar toplar.

3) BGP'de iBGP ve eBGP en basit hali ile nasil calisir ve yani sira

- BGP route manipulation (MED, WEIGHT,LOCAL-PREF)

- BGP route injection ve network Advertisement, degisik sekilleri

- BGP attributes

- BGP AS-PATH attibute and optional atributes

- Advanced route map usage to influence the default BGP behaviour, as well as attribute propogation mesala community attibute propogation and turnning the feture on.

BGP bolumu 8, 10 veya 15 Paun civarinda cikar.

4) Multicast Routing

- PIM modes SPARSE and DENSE

- IGMP basit configuration ayarlari, ve filtering teknikleri

- PIM v2

- RP configuration, Mapping Agent configurations and Multicast group filetring hele hele RPF (Reverse path Forwarding check) bunlari kafadan gozu kapali yapabilecek duzeyde olmalsiniz.

Multicast bolumu 3 ile 9 puan arasinda cikabilr

5) IPv6 Routing and Protocols

- IPv6 adreseslerini tanimlanmasi Global unicast ne icin, Link-Local multicast adresleri ne icin, ne ise yarar.

- Basit IPv6 RIPng ayarlari mesala 2 router arasinda basitce nasil IPv6 routing paylasimi ayarlanir

- Basit IPv6 OSPFv3, ayarlari mesala 2 router arasinda basitce nasil IPv6 routing paylasimi ayarlanir, enabling techniques

- Basit IPv6 route summariation between IPv6 Domains

- Cok net sekilde IPv6 over NBMA (Over Frame-Relay) nasil ayarlanir bunu bilmezseniz kafadan yandiniz.

- Basic IPv6 Tunneling

IPv6 bolumu 6 ile 9 puan arasinda degisebilir.

6 QoS (Quality of service)

- Yane burada diyecek hic birsey yok, bu QoS isini iyice anlamak sart, bin bir turlu cesit QoS ayarlari sorabiliriler onun icin QoS'un icini disini bilmeniz sart, Catalayst 3550 & 3560 QoS'da buna dahil, yanisira FRTS hala kullaniliyor olabilir, zaten MQC bilemden bu is olmaz. Bu bolumde DOC-CD'ye guvenmeyin cunki cok karisik ve tam net anlatmiyor ve cevabini bilmediginiz bir QoS sorunusu DOC-CD'den elinizdeki kisa zamanda bulmaniz cok zor olacaktir.

Ama QoS bileden'de zayif olarakta gecermisiniz, eger QoS bolumunde tamamen caksanizda gecebilirsiniz.

QoS bolumu 6 ile 9 puan arasinda degisebilir.

7) IP Services and Sytem Management (IOS-Services)

- Ah bu yokmu ah bu benim anami agalti, abicim benim bu bolumde diyecek sozum yok, tavsiyem ise DOC-CD IP Services bolumunu bir kac defa okuyup ve birkac ornekle el calistirmasi ile deneyin, anlamaya calsin, anlamadiginiz bolumleri DOC-CD'nin neresinde bulacaginizi ogrenin. Mesela SNMP'yi anlayin.

IP Services'de zayifsaniz gecermisiniz? Gecersiniz eger bu bolumunde tamamen caksanizda gecebilirsiniz.

IP Services bolumu 6 ile 12 puan arasinda degisebilir.

8) IOS Inetgrated Security

- Security bolumude DOC-CD den calisin iyice okuyun anlayin, ne bileyim REFLEXIVE ACL's->CBAC->SECURING ROUTER ACCESS->LOCK & KEY->AAA-dot1X->SSH.

Security'de de zayifsaniz gecermisiniz? Gecersiniz eger bu bolumunde tamamen caksanizda gecebilirsiniz.

Security bolumu 3 ile 9 puan arasinda degisebilir.

9) Route Redistribution

Redistribution'nu asagi yukari anlayin ve nerede nicin kulanacaginizi bilin yeter, ufak tefek puf noktalrini ve kapasitesini bilmeniz sizin icin faydali olacaktir, bunun yani sira kenidniz sahsen redistribution deneyip gormus olamaniz bir baikima daha net bir sekilde anlamanizi saglayacaktir, mesala nerede? nasil? nicin? redistibution yapilir, negibi sorunlar dogurur (ROUTING LOOPS). 1 noktada redistribution, 1'den fazla noktada redistiribution en onlemlisi ayni routing protokulu birkac kez diger bir routing protiokole 2 ayri noktadan redistibute yapinca ne olur,? dogacak sorunlari nasil hal edebileceginizi az cok anliyorsaniz CCIE sinavi icin yeterli olacaktir.

Route Redistribution bolumu hic puan vermeyebilir cunki IGP bolumune entgre sekilde mecburen sizi route redistribution yapmaya zorlayacak sorular cikabilir ve otomotikmen bu bolumun puanlari IGP bolumune entegre edilmis olabilir, en iyi ihtimalde size direkt olarak route redsitribution sorusu ciksa ciksa 3 puanlik cikar.

Simidi gel gelelim kuru fasulyenin faydalarina.

Yukarida saydigim bolumleri ve dedigim gibi CCIE sinavinda CORE portion olarak bilinine BASIC IP connectivity kismini gozu kapali yapabilcek kapasitede olmaniz sart.

Ilk bolum diye bilinen, 30 dakikalik yemek molasindan onceki asagi yukari 4 saatlik zaman diliminde BASIC IP connectivityi tamamlamis, test etmis ve hatta bir kisim BGP bile yaptiysaniz geceme sansiniz oldukca yuksek olucaktir.

Ayni zamanda yukarida bir kac yerde yazdigim bazi bolumlerde zayif olsanizda gecersiniz diyorum, ama eger bu belirtigim bolumlerin hepsinde zayif iseniz, hic bosuna ne para harcayin sinav icin nede caninizi sikin, cunku bu bolumlerin en fazla 2 tanesinde cok zayif olup ve digerlerinde %90 uzerinde bir basairiya sahip olmaniz lazimki gecebilesiniz. yoksa isiniz BORU

DOC-CD'ye nereden ulasilir nasil kullanilir iyice ogrenin, DOC-CD'nin cambazi olun hangi bilgi nerede hangi bolum nerede ogrenin, ogreninki zayif oldugunuz bolumlerde bile cavabi/configurasyonu nerede, ve ya hangi DOC-CD sayfalarinin birlesimi ile yapabileceginizi bilin.

****MAN I'LL TELL YOU WHAT!!! YOU GOT TO BE GOOD TO PASS THIS FU3K1NG EXAM****

Iyi sanslar.
    Konu yaman tarafından (06.02.2009 Saat 07:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: yeni bilgi
    Yaman

Orhan ERGUN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Merhaba,

1.5 aydır basladım bende , ilk kısım tamam , şimdi the others. yaman ; second attempt ne zaman dusunuyorsun .

Kolay Gelsin

Merhaba, second attemp Mayis 2009. Fakat daha kayit yapmadim.
    Yaman

cableguy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Member

şirketten ne dediler? sponsor onlarmıydı?

Yok kardesim Sponsor sirket degildi, hem sponsor olduklari zaman birsey demek gibi bir haklari yok, cunki benim kontratimin gerektirdigi butun bilgi ve donanima sahibim.

Suan yaptigim is cercevesinde, eger bilgi donanim eksikligim olsa bana sartli kontrat imzalatirlardi ve bu sartli kontrat ise soyle bir bolumunde asagi yukari soyle yazar.

" Sirketimizin izledigi yol haritasi uzerinde, sirkete katiki ve faydada buluncak yeni teknolijileri arastirma ve sirket sponsorlugu altinda yeni diplomalarla gerekli ortak sertifikalarini tamamlamak, bulundugunuz meslegin bir geregidir. Bu gereklilik dahilnde sirket butun masraflari ustelencektir"

Gibisinden bir kontratim yok, zaten onun icinde bana sponsorluk yapmis olsalar bile birsey diyemezler, islerine gelirse seni 10 defa bile ayni sinava yollarlar, ama islerine gelmezse 1 kurus bile harcamzlar. Benimkisi kendimi gelistirmek ve networking technologies'de en yuksek noktaya cikabilmek icin feda ettigim zamanim ve param.

Kaz gelcek yerden tavuk esirgenmez.

Yaman

Cyrusquafir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Senior Member

Standart CCIE hakkında..

Selamlar yaman merak etttiğim bazı şeyler var ve sormak istedim
    1- Sınawa ilk girişin nasıl gerçekleşiyor? (oda,Sınaw giriş belgeleri vs.)
    2- Lab'ı eline workbook gibi mi veriyorlar yoksa bilgisayar içinde mi veriyorlar?
    3- Proctor sana ne gibi sorular soruyor?
    4- Sınaw da ki püf noktalar sana göre ve genel olarak neler?
    5- Sınaw arasında sigara içebiliyormusun?
    6- Cihazların erişim Access server mi yoksa lokaldeki console kablosu ile değiştirme varmi yada telnet mi ?

Alıntı Cyrusquafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar yaman merak etttiğim bazı şeyler var ve sormak istedim
    1- Sınawa ilk girişin nasıl gerçekleşiyor? (oda,Sınaw giriş belgeleri vs.)
    2- Lab'ı eline workbook gibi mi veriyorlar yoksa bilgisayar içinde mi veriyorlar?
    3- Proctor sana ne gibi sorular soruyor?
    4- Sınaw da ki püf noktalar sana göre ve genel olarak neler?
    5- Sınaw arasında sigara içebiliyormusun?
    6- Cihazların erişim Access server mi yoksa lokaldeki console kablosu ile değiştirme varmi yada telnet mi ?
    Selam, cevap gec oldu ama neyse.

1) Cisco Systems binasina gidiyorsun, kapidan iceri giyorsun, saat 08:00 gibi proctor gelip herkesi alip sinav odasina goturuyor, resimli bir resmi belge "PASAPORT" ister ismini kontrol eder yaninda sinav odeme fisinide gotur, ne olur ne olmaz? (benim gittigim oda 4. katta idi, basbayagi bir ilk okul 1. sinif odasi 16 kadar masa var her bir masada bir bilgisayar)

2) Lab ufak bir dosya icinde masanda duruyor 10 sayfa kadar birsey, sen iceri girerken, Proctor sana POD X der, X senin masa numaran, ve kullanidigin IP addressler/Network number genelikle masa numaran ne ise odur.

3) Proctor sana ne soracak iste coluk cocuk nasil der, varsa iydir abi dersin ellerinden oper, . " Birsey sormaz, iceride sana 10 -15 dakika kadar sinav kurallarini anlatir. SONRA ACTION !!!!

4) Sinavdaki puf noktalari yukarida yazmis oldugum sinav deneyimden anlarsin, eger okuma zahmeti gosterirsen!!!

5) Ula senin tek derdin sigarami? N*H icersin, anacak yemek arasinda yalvar yakar disari cikarsin ozam icersin, ben yemek arasinda 3 tane birden ictim, ama abi ne kafa yapti varya resemen sinavin ikinci bolumunun 15 dakikasinin nasil gectigini anlamadim, 4 tanede sabah sinvdan once ictim ohhh degme keyfine.

6) Cihazlara erisim Access Server uzerinden, ama senin ekraninda zaten R1-->R2-->R3 vesayire diye acik console iconlari var bastnmiydi aciliyo ve acildigi anda karin agrisi, bas donme, kizariklik ve amel gibi sikayetlerde hemen baslayabilir korkma bu normal her CCIE sinavina ilk giden gecin basina gelir.

Vallahi hic korkma acitmadan yaptiriyorlar sana bu CCIE sinavini.

EK NOT: Burukselde sinava girecek olanlar icin, oteliniz Cisco Binasina yakin olsun, galiba DIGEM diye bir bolge, eger sinav merkezinden uzakta iseniz, erken kalkin cunki berbat bir trafigi var burukselin zaten bence berbat bir ulke 2 gun gezdim, 5 kurus etmez, eski pusku bir yer, kardesim ben anamdan dogdum dogali oyle bir trafik gormedim hemde sabahin 06:30'unda, en onemli nokta eger sinav merkezinden uzakta iseniz, TAXI size YAGSIZ YAGIZ fiyat cikarir. Ben 55 ero sade takis parasi odedim, 50 euroda gelis etti sana 100 eurodan fazla.

Kolay gelsin.
    Konu yaman tarafından (05.03.2009 Saat 03:34 ) değiştirilmiştir.
    Yaman

+ Konuyu Cevapla