Ethernet Yapısı

Network dünyasına yeni giriş yapan arkadaşlar ethernet terimini sıklıkla duyacaklar. Ethernet, networkdeki aynı bandgenişliğini kullanarak bilgisayarların birbirleri arasında network kaynaklarını paylaşması biçimidir. Fast ethernet ve gigabit ethernet gibi türleri vardır. Fast Ethernet 100 mbps hızındaki bağlantıyı desteklerken, Gigabit Ethernet 1000 mbps bağlantıyı desteklemektedir.

Ethernet, Carrier Sense Multiple Access with Collision Domain (CSMA/CD) olarak adlandırdığımız bir protokol kullanır. Buradaki amaç iletişim esnasında paketlerin çakışmasını engellemek ve sağlıklı bir şekilde veri iletişimini gerçekleştirmektir.

CSMA/CD Nasıl Çalışır?

Bir ağa dahil olan bilgisayarlar ortak bir taşıyıcı hat üzerinden iletişim kurmaktadırlar. Birden çok bilgisayarın bulunduğu bir ortamda, bilgisayarların aynı anda veri iletiminde bulunması çakışmalara neden olacağından sağlıklı veri iletişimi gerçekleştirilemeyecektir. Bunu önlemek için OSI modelinin 2. katmanında çalışan CSMA/CD protokolü kullanılmaktadır.

Veri iletmek isteyen bilgisayar, öncelikle ağı kontrol eder. Eğer network boşsa frame’i gönderir. Eğer network boş değilse bir süre hattın boşalmasını bekler. Frame iletilirken bir çakışma meydana geldi ise, frame’i gönderen bilgisayar, ağdaki diğer bilgisayarlara “jam” sinyalini yayınlayarak ağda çakışma olduğunu bildirir.

Konuyu özetleyen resmi aşağıda bulabilirsiniz:

Ağda çakışma olmasının sebeplerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:
– Delay (Gecikme)
– Low Throuhput (Düşük kapasite)
– Congestion (Yığılma)

Hazırlayan: Zeynep YILDIRIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir