Cisco Sertifikasyon Programları

90’ lı yılların başından itibaren özellikle Microsoft, Cisco gibi büyük firmalar kendi ürünlerini en iyi şekilde kullanacak, değerlendirecek, gerekirse eğitimlerini verecek kısacası o ürünlerde uzmanlaşacak insanları belgelendirmek için sertifika programlarını başlattı.

Sertifika en basit ifade ile kişinin bildiklerini belgelendirmesinden başka bir şey değildir. Zamanla şirketlerin sertifika sahibi personelleri tercih etmesiyle birlikte sertifika programlarına olan ilgi giderek artmıştır ki bugün gelinen noktada elinde yapacağı iş ile ilgili sertifikası olmayan insanların iş bulması gerçekten zor hale gelmiştir.Her ne kadar sertifika özellikle IT sektöründe iş hayatına açılan kapı da olsa sertifikanın tek başına asla yeterli olmayacağı ve bir iş garantisi olmadığı unutulmamalıdır. Sertifika sahibi olduktan sonra da kişiler kendilerini geliştirmeye devam etmeli, yeniliklere ayak uydurabilmelidir.
Sertifika sınavları VUE (www.Vue.com ) ve Prometric (www.prometric.com) şirketleri tarafindan yapılmaktadır. Adaylar bu iki şirket ile anlaşması bulunan Yetkili Sınav Merkezlerinden istediklerinde sınavlara girebilirler. Sınav basvurulari ilgili Internet sitelerinden Online veya Netron
gibi Yetkili Sınav Merkezlerine bizzat başvurarak yapılabilir.

Cisco Sertifikasyon Sınav ve Programları
Günümüzde küçük yada büyük ölçekli bilgisayar ağlarının yapılandırılmasında çok büyük olçüde Cisco cihazlar tercih edilmektedir. Bu sebeple network dünyasinda Cisco Sertifikaları önem kazanmaktadır. Cisco Sertifikaları, sertifikasyon programına göre bir veya bir kaç sınava girilerek elde edilebilir.
Sınav süreleri ve soru sayılara girilecek sınava göre değişiklik arzetmek ile birlikte sınav şekli genel olarak aynıdır. Cisco Sertifikasyon sınavlarında öğrenciler en çok zorlayan sınav kuralı soru atlama şansının veya bir soruyu sona bırakma şansının olmamasıdır. Sonraki soruya gecebilmek için mevcut soru mutlaka cevaplanmalidir. Yani maalesef “Istedeginiz sorudan baslayamazsiniz.”
Sınavlarda cikacak sorular hemen hemen bellidir. Internette bir çok sitede bu sorulara rastlayabilirsiniz. Her nekadar sınavlara hazirlanmak için bir eğitim kurumundan destek almak şart olmasa da, yanlız çalışarak bir çok konuda zorlanıldığı tecrübelerle belirlendiği için eğitim kurumlarından eğitim almayi öneriyoruz. özellikle Cisco Sınavlarına hazırlık aşamasında Laboratuar imkanlarını değerlendirerek bir eğitim kurumuna başvurmak avantaj sağlayacaktir.

Tabi burada eğitim kurumu seçilirken dikkatli olmakta fayda vardır.

Sertifikasyonun öneminin artması ile birlikte eğitim veren kurumlar özellikle Microsoft ve Cisco Sertifikasyonları için öğrencilere çok farklı teklifler ile gelmeye başladı. Bir çok eğitim kurumu incelendiğinde aslında karar vermek gerçekten de zor.
Cisco eğitimleri, laboratuar çalışmalarının çok daha geniş kapsamlı olması ve donanımsal bir çok cihaz (Router, Switch, IP Phone vs.) gerektirmektedir. Bu noktada eğitim alınacak kurumun bu cihazları sağlayıp sağlayamacağı araştırılmalıdır. Laboratuar ekipmanlarının güncel olmasına da dikkat edilmelidir.
Mümkünse eğitimi verecek olan eğitmen ile ilgili detaylı bilgi alınmalıdır. Eğitmenin özgeçmişini incelemek ya da imkan varsa kendisiyle bire bir görüşmek eğitimin nasıl geçeceği konusunda sizlere faydalı ipuçları verecektir.
Cisco Eğitimleri iki farklı şekilde sağlanmaktadır. Birincisi Network Academy için hazırlanan programlar, ikincisi ise Cisco Learning Partner’ler için hazırlanmış eğitim programlarıdır. Bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmanda önce eğitim kurumunun Cisco Learning Partner ya da Cisco Network Academy olmasına dikkat edilmelidir. Learning Partner ve Network Academy olmayan eğitim kurumları muhtemelen Cisco’ nun önerdiği eğitim kalitesini sağlayamacağı için tercih edilmemelidir.
Farklı eğitim kurumları farklı eğitim süreleri önermektedir. Eğitim süreleri noktasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta vaat edilen sürenin gerçekten uygulanıp uygulanmayacağıdır. Örneğin bir CCNP eğitimi için 160 saat önerilmişse bu 160 saatin tamamlanıp tamamlanmayacağı mümkünse araştırmalı, garanti altına alınmalıdır. Kişisel fikrim CCNA eğitimlerinin 90 saat ve üzeri, CCNP eğitimlerinin 180 saat ve üzeri saatlerde tamamlanabileceği yönündedir.
Eğitim alırken fiyat tabi ki önemli bir etkendir fakat unutulmalıdır ki az para vererek, aslında bize katkısı olmayacak bir eğitim dönemi geçirip hem paramızdan hem zamanımızdan olmaktansa, fedakarlık yapıp işimize yarayacak bilgiyi alabileceğimiz bir eğitime katılmak daha mantıklı olacaktır.

Cisco Sertifikalarına sahip insanlar iş dunyasında Netwok Uzmanı, Network Mühendisi ünvanlarıyla yer alabilirler.
Bu insanlar şirketlerin de LAN (Local Area Network) ve WAN (Wide Area Network) bağlantılarını tasarımı aşamasından itibaren yapılandırıp yönetebilirler. En bilinen Cisco Sertifikalari Cisco Certified Networking Associate (CCNA), Cisco Certified Network Professional (CCNP), Cisco Certified Voice Professional (CCVP), Cisco Certified Security Professional (CCSP) ve Cisco Certified Internetworking Expert (CCIE)’ dir.

Cisco Sertifikasyon programları sürekli olarak güncellenmektedir. Bu sebeple her sertifika’nın belirli bir geçerlilik süresi vardır ve bu sürenin sonunda Re-Certification sınavlarına girilmelidir. Bu noktadaki sevindirci haber ise, aynı seviye yada üst seviye sınavları eski sertifikaların geçerlilik bitiş tarihlerini günceller.

Şimdi kısaca en yaygın olarak talip edilen Cisco sertfikalarını kısaca inceleyelim.

CCNA

CCNA Sertifikasyon programları Cisco Sertifikasyonlarının temelidir.
CCNA Sertifikasi isteğe baglı olarak 1 veya 2 sınava girilerek alınabilir. Tek sınavda Sertifikasyonu tamamlamak isteyen adayların 640-802 kodlu CCNA sınavına girmeleri yeterlidir.

Hemen burada yeni bir sertifikasyon programında da bahsetmek istiyorum Cisco yeni düzenleme ile eski Intro-ICND eğitimlerini ICND1 ve ICND2 olarak değiştirdi. Ve artık ICND 1 sınavına girip geçenler CCENT (Cisco Certified Entry Networking Technician) sertifikasına sahip oluyorlar.

Sınavlar ve eğitimler şu şekilde;

640-822 ICND1 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 1 (ICND1) v1.0
640-816 ICND2 Interconnecting Cisco Networking Devices Part 2 (ICND2) v1.0

Bunlar dışında CNAP CCNA eğitimne katılanlarda aynı içeriği öğrenirler ve istedikleri gibi bu sınavlara girebilirler.

CCNA Eğitiminin detaylı içeriğini linkte bulabilirsiniz.

http://www.cisco.com/web/learning/le3/current_exams/640-802.html

CCNP

CCNA eğitimi katılımcılara bir çok şet katsa da asıl amaç CCNP programına hazırlıktır diyebiliriz. CCNP eğitimi 4 ayrı kurdan oluşmaktadır ve her bir kurda CCNA içeriği genişletilere anlatılmıştır. Bu 4 kur, sınav kodlarıyla birlikte aşağıdaki gibidir.

642-901 BSCI Building Scalable Cisco Internetworks (BSCI)
642-812 BCMSN Building Cisco Multilayer Switched Networks (BCMSN)
642-825 ISCW Implementing Secure Converged Wide Area Networks (ISCW)
642-845 ONT Optimizing Converged Cisco Networks (ONT)

4 ayrı sınav ile elde edilebilen bu sertifika için istenirse BSCI ve BCMSN sınavları birleştirilerek (Composit sınavı) 3 sınav ile de kazanılabilir. 2007 yılında güncellenen CCNP programlarında sırasıyla Routing, Switching, VPN teknolojiler ve QoS gibi konular hakkında bilgiler verilmektedir. Bu programlar ile ilgili detaylı içerik bilgileri aşağıdaki linklerden bulunabilir.

http://www.cisco.com/web/learning/le3/current_exams/642-901.html
http://www.cisco.com/web/learning/le3/current_exams/642-812.html
http://www.cisco.com/web/learning/le3/current_exams/642-825.html
http://www.cisco.com/web/learning/le3/current_exams/642-845.html

Eğitim içerikleri incelendiğinde gerçekten de çok faydalı konuların incelendiği görülecektir.

Yoğun olarak talep edilen bu programlar dışında CCSP, CCVP gibi programlarda vardır ki katılımcıların kişisel gelişimlerine gerçekten fayda sağlayacaktır. Bu programlar ile ilgili bilgiler yine cisco.com’ dan bulunabilir.

http://www.cisco.com/web/learning/le3/le2/le0/le9/learning_certification_type_home.html

CCIE
Herhangi bir program ile Profesyonel seviyesine ulaşmış olanlar için bir sonraki adim o alanda Uzman olundugunu
dunya çapında tescil etmeyi sağlayacak CCIE programıdır. Burada adaylar CCIE Routing & Switching, CCIE Security,
CCIE Voice gibi seçeneklere sahipler.
Dünyadaki en iyi network uzmanlarının alabildiği sertifikasyon programıdır. CCIE sertifikasını alan network uzmanları büyük ölçekli kampüs ağlarda yönetim, bakım ve sorun giderme yeteneklerini kanıtlamışlardır.

Tabii ki bir Cisco sertifikasyon programına katılmaktan daha önemlisi dersleri ciddi bir şekilde takip etmek, her nekadar bir çok döküman internet üzerinden bulunabilse de not almak ve bu noktları tekrar etmektir. Zaman zaman karşılaştığımız gibi Cisco eğitimlerine okul hayatındaki eğitimler gibi muamele edildiğinde bir fayda sağlamayacağını da söylemek isterim.

Herkese iyi çalışmalar.

Hayrullah Kolukısaoğlu

1 comment

  1. Ellerine sağlık dedi ki:

    güzel olmuş. bilgiler için teşekkürler, fakat bazı noktalarda bilgi verilmemiş. hangi firmalar sınavı destekliyor veya bireysel olarak sınav başvurusunda bulunabilinir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir