Cisco Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cisco Eğitimi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Eğitim almak, motivasyon ve hızlı öğrenme açısından önemlidir. Eğitimin nereden alındığından çok kimden alındığı daha önemlidir. Eğitim alacağınız kişi ya da kurum sizi sektöre sokacak ya da sektörden soğutacaktır.
Eğitim almak herhangi bir eşya almaktan farklı değildir. Sizlerin, ihtiyaçlarınızı iyi belirleyip ne istediğinizi bilerek satıcıya gitmeniz gerekiyor. Yani “3 bölmesi ve 3 kapağı olsun” diyerek almaya gittiğiniz bir dolap için size 1-5 TL arasında bir tutar çıkartılacaktır. Bu alışveriş esnasında siz ürünü görerek yorum yapabiliyorsunuz. Yani “kapağı parlak, malzemesi kaliteli” gibi. Genel olarak bakıldığında hepsi dolap ve hepsi aynı işlevi görüyor, fakat ürün görseli ve kalitesi elle tutulur, yorum yapılabilir durumda olduğu için, siz kendi istediğinizi rahatlıkla seçebiliyorsunuz. Eğitim alacağınız zamanda sizin konuşarak, soruşturarak, yetkinliğini ve tecrübesini sorgulamanız gereken nokta eğitim merkezinden çok eğitmen olmalıdır.

Maalesef yeterli bilinç uyanmadığından eğitim tarafında bu tür yorumlar hala yapılamıyor. Genel olarak tek kriter fiyat olarak değerlendiriliyor. Özellikle eğitim sektöründe pahalı olan iyi, ucuz olan kötü ya da tam tersi gibi yorumlar asla yapılamaz. Sizin bazı değerleri ve yetkinlikleri fiyat bağımsız olarak sorgulamanız lazım. Eğer eğitim alacağınız kurumda egitmen ile görüştülmüyorsanız ya da eğitmen belli değilse size tavsiyem o kurumdan uzak durmanız. Çünkü maalesef bazı eğitim kurumları, sadece birer ticarethane gibi, eğitimi katılımcılara satıyorlar ve yeterli satışı yaptıklarını düşündükten sonra bu sınıf için eğitmen ayarlamaya çalışıyorlar. Özellikle bilişim sektöründe düzgün, profesyonel bir eğitmende hemen bulunamayacağından ya da vakti olmadığından, bu eğitim kurumları  gün geçtikçe öğrenci baskısından dolayı sıkışıyorlar ve “ne olursa olsun birisi ile eğitimi başlatalım, sıkıntı çıkarsa bakarız” diyorlar ve ilk buldukları kişiyi, yetkinliği olmadığını bile bile, ne olursa olsun diyerek derse eğitmen olarak sokuyorlar. Bu arkadaşlarda genelde bir defa eğitim almış veya hiç eğitim bile almamış kişiler oluyor. Eğer katılımcı olarak sizler derslere çalışmadan gidiyorsanız, artık yalan yanlış ne öğrenirseniz onunla kalıyorsunuz. Bu yüzden kurumdan çok eğitmenin önemine bastırıyorum, eğitmen hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor.
Peki nasıl: Siz eğitim aldıktan sonra kurum ile değil, eğitmen ile muhatap olacaksınız. Bu yüzden eğitmeni kesinlikle tanıyıp o şekilde karar vermelisiniz. Size eğitim kurumu ve eğitmenleri tanımanız hakkında bir kaç ipucu vereceğim.

1. Egitim kurumunu learning partner mi?

Üretici tarafından yetkilendirilmiş mi? Bu kriter en azından eğitim merkezinin diğer eğitim kurumlarından ayrıştırılmasını sağlayacaktır. Peki bu kriter yeterli mi? Kesinlikle hayır. Kurumlar yetkili eğitim merkezi ünvanını alırken yetkili eğitmen göstermek zorundadır, sizin sorgulamanız gereken konu sizin eğitiminize gerçekten yetkili eğitmen mi giriyor? Yani kurumun bünyesinde CCIE ya da CCSI olabilir, bu o kurumun sizin açınızdan iyi olduğu, kaliteli eğitim alacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü egitmeniniz CCNA bile olmayabilir.

Ayrıca bazı kurumlar cihaz satmak için alınan alınan partnerlik yada internetten çok basit bir şekilde yapılabilece registered veya select gibi partnerliklere sahip olup “üreticinin yetkili partneriyim” diyor fakat çok farklı yeterlilikler gerektiren “Learning Partner” olmuyor.

Cisco için yetkili eğitim merkezlerini aşağıdaki linkten sorgulayabilirsiniz:
http://tools.cisco.com/WWChannels/LOCATR/performAdvanceSearch.do
adv. Search
Learning Partner – Select All
Country – Turkey seçip arama yapabilirsiniz.

2. Eğitmeni tanımak yeterli mi?

Aslında evet. Fakat siz bilgi ve tecrübenizle doğru tanımayabilirsiniz. Bu yüzden yetkinliklerini sorgulayın yani:

a) Yetkili eğitmenlik sertifikası var mı? CCSI (Cisco Certified System Instructor)
b) Üniversite mezunu mu? Ufkunun geniş olması, kursiyeri doğru yönlendirme açısından önemli.
c) Saha tecrübesi var mı? Eğitime katma değer anlamında oldukça önemlidir.
d) Daha önce kaç tane eğitim vermiş? Mümkünse referanslarını görmek isteyin.
e) Eğitim materyalleri nedir? Orjinal slayt mı kullanıyor? Orjinal slayt kullanması oldukça önemlidir.
f ) Mümkünse bilen birisi ile gidip eğitmene, eğitim içeriğinde olan bir kaç soru sormanız, genel bir sohbet etmeniz, seçim sürecinizi çok kolaylaştıracaktır. “DLCI, Flow Control nedir?” gibi basit sorular bile yeterli olacaktır. Eğitim içeriği ile ilgili bir soru sorulduğunda ilk defa bile duyan eğitmen olabilir. Zaten orjinal slayt bu noktada önem kazanıyor eğer eğitimde orjinal slayt kullanılıyorsa eğitmen konu atlayamaz. Yinede ciscodan konu başlıklarına bakmanızda fayda var.

Araştırdığınız kurum yetkili eğitim merkezi değil ve/veya eğitmen yetkili eğitmen değil ise kesinlikle eğitim almayın demiyorum, sadece bir kez daha düşünün ve araştırmalarınızı genişletin.

Mümkün olduğunca size bu konudaki tecrübelerimi aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

BARIŞ GENÇ
CCIE 27940
CCSI 33089
www.cliguru.com

5 comments

 1. Sertan AKYÜZ dedi ki:

  Barış Hocam zaten hem saha tecrübesi hemde verdiği eğitimler ile hepimizin yakından tanıdığı bir eğitmen. Bu konu hakkında daha söylenecek çok şey var aslında. Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

 2. eyyyüp can dedi ki:

  bilgilendirmeniz için çok teşekkürler işime çok yaradı…

 3. Onur Esen dedi ki:

  Barış abi çok teşekkürler bilgiler işime yaradı

 4. doğan bayraktar dedi ki:

  barış hocam çok teşekkürler değerli tecrübeleriniz için, bu arada verdiğiniz link sanırım sorunlu ben çalıştıramadım.

 5. Anıl Ayber Ergunşah dedi ki:

  Saha tecrübesi olan CCIE ve CCSI sertifikalı yetkin eğitmenlerden eğitim almak en doğrusu. Bilgiler için teşekkürler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir