Cisco Aggregation Services Router (ASR) 1000

Cisco’dan, Servis Sağlayıclar ve Kurumsal Müşteriler için Yeni Nesil Yönlendirici Cisco Router (ASR) 1000

Günümüzde kaynak canavarı ağ tabanlı uygulamalar yaygınlaşarak daha fazla kullanılmaya başladıkça ve data, ses ve video entegrasyonu arttıkça servis sağlayıcılar ve firmaların ağ altyapıları yetersiz kalıyor. Cisco, özellikle servis sağlayıcı ve büyük kurumların artan ağ altyapısı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni yönlendirici (router) serisi Cisco Aggregation Services Router (ASR) 1000’i duyurdu.5 yılda ve 250 milyon ABD dolarını aşan bir maliyetle geliştirilen Cisco ASR 1000 ailesi, IPSec VPN, firewall, deep pocket inspection (DPI) ve Session Border Control (SBC) gibi servis özelliklerini kesintisiz kullanmanıza olanak tanıyacak yazılım sanallaştırması özelliğine sahip. ASR 1000’in geniş yelpazedeki özellikleri sayesinde ağ yönlendiricinize ek olarak tek bir özelliği olan birçok cihazı ağınıza kurmak yerine tüm ihtiyaçlarınızı tek bir cihazla çözebiliyorsunuz. Bu da operasyonel maliyetleri düşürerek önemli oranda tasarruf sağlıyor.

Cisco ASR 1000 Serisi gücünü, endüstrinin ilk tam entegre ve programlanabilir yönlendirici ve servis motoru Cisco QuantumFlow Processor’dan (QFP) alıyor. Beş yıldan uzun bir süredir sürdürülen araştırma ve geliştirme çalışmaları ve yaklaşık 100 milyon ABD dolarlık harcama sorucunda ortaya çıkan QFP, yönlendiricilere sadece muhteşem bir ölçeklenebilirlik değil, aynı zamanda performans ve geniş akıllı servisler yelpazesine sahip olmalarının yolunu açıyor. QFP’nin yeniden görevlendirilebilmesi sayesinde ortaya sadece bugünün değil gelecek 10 yılın ihtiyaçlarına karşılık verebilecek ürünler çıkıyor.

Tüm bu özelliklere ek olarak ASR 1000’nin üzerinde IOS XE yazılımı çalışıyor. IOS XE, kompakt yönlendiriciler için optimize edilmiş ve yönlendiriciler hizmet vermeye devam ederken güncelleme yapılmalarına olanak tanıyan görselleştirilmiş bir IOS uyarlaması. En yeni IOS özelliklerine ek olarak IOS XE, IOS kullanıcılarının aşina oldukları ortamda çalışabilmeleri için bünyesinde IOS komut satırı kontrol özelliklerini de barındırıyor.

Bu üst seviye donanım ve yazılımın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Cisco ASR 1000 serisi yönlendiriciler, yeni nesil ağlarda kullanılmak için tasarlanan en güçlü kompakt yönlendirici ünvanını alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir