Border Gateway Protocol (BGP) Konfigurasyonu

Bu makalemizle başlayarak Border Gateway Protocol (BGP) Konfigurasyonunu ele alacağız.

Border Gateway Protocol (BGP) hem teoride hemde konfigürasyonda diğer routing protokolere göre oldukça zor bir protokol. Biliyoruz ki Routing Protokoller IGP ve EGP olarak ikiye ayrılır. IGP protokoller aynı AS leri haberleştirirken, EGP ise farklı AS leri haberleştirir. BGP; EGP bir routing protokol. Bu yüzden Internet alt yapısında BGP routing protokolü kullanılır.

BGP Router ları komşulukları kendileri başlatamazlar. Diğer Routin protokollerde örnek EIGRP ve OSPF te komşuluk ilişkisi kurar ve onları bir tabloda muhafaza ederlerdi. Fakat biz özel bir komutla onların komşu olmalarını sağlamazdık. BGP terminolojisinde biz Router ları komşu yapıyoruz. “Neighbor” komutunu kullanarak aynı AS te olsun yada farklı AS te olsun önemli değil Router ları birbirine komşu yapıyoruz. Daha ilerki makalelerimde komutlarla  bunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Şimdi bilinmesi gereken neighbor komutunun kulanıldığı ve  bunu yaparken komşuluk kurulacak Router’ın IP adresi ve hangi AS te olduğunu belirtmek olacak. BGP de komşu olan Routerların “PEER” olarak adlandırıldığınıda hatırlatmak isterim.

BGP routing protokolü, EGP bir protokol yani farklı AS leride biribiriyle haberleştiriyor. Böyle olunca BGP iki farklı komşuluk kurmuş oluyor. IBGP (Internal BGP) ve EBGP (External BGP).

Aynı autonomous içindeki Router lar birbirleriyle komşuluk kurduklarında IBGP olarak adlandırılırlar. TCP oturumu açarak BGP bilgilerini birbirleriyle paylaşırlar. IBGP bir komşudan öğrenilen network bilgisi Routing Table’ a Administrative Distance değeri 200 olarak yazılır.

Farklı autonomous içindeki Router lar birbirleriyle komşuluk kurduklarında EBGP olarak adlandırılırlar. TCP oturumu açarak BGP bilgilerini birbirleriyle paylaşılar. EBGP komşudan öğrenilen network bilgisi Routing Table’ a Administrative Distance değeri 20 olarak yazılır.


Border Gateway Protocol (BGP)

Exterior Gateway Protocol (EGP )Konfigurasyonu

R1!

router bgp 1

no synchronization

bgp log-neighbor-changes

network 192.168.1.0

neighbor 12.1.1.2 remote-as 2

neighbor 13.1.1.2 remote-as 3

no auto-summary

!

—-—————

R2

!

router bgp 2

no synchronization

bgp log-neighbor-changes

network 192.168.2.0

neighbor 12.1.1.1 remote-as 1

no auto-summary

!

———————-

R3

!

router bgp 3

no synchronization

bgp log-neighbor-changes

network 192.168.3.0

neighbor 13.1.1.1 remote-as 1

no auto-summary

!

1 comment

  1. kutadya dedi ki:

    Guzel bir açıklama yapmıssın. Sağol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir